Enformasyon Logo

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta bu yıl kalıcı bir çözüme ulaşmayı umduklarını vurgulayarak, “Bu noktada Türkiye ve KKTC’de siyasi irade var ve müzakere masasında bekliyoruz” dedi.
Çavuşoğlu, başkent Washington’daki temasları kapsamında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü. İki bakan, görüşmelerinden önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nda basına açıklama yaptı.
Kıbrıs’ta bu yıl kalıcı bir çözüme ulaşmayı umduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu noktada Türkiye ve KKTC’de siyasi irade var ve müzakere masasında bekliyoruz” diye konuştu.
ABD’nin de aktif rolü ve dahiliyetinin önemine işaret eden Çavuşoğlu, ABD’ye bu konudaki çabaları için teşekkür etti.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kıbrıs’ta tarafların 2015’te gerçek ve kalıcı ilerleme sağlayabileceklerine inandıklarını söyledi. Kerry, “Bu, bölge için çok olumlu olacaktır ve tüm Kıbrıslılara daha iyi yaşam fırsatları açısından da müthiş etki sağlayacaktır” dedi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, ABD ve Türkiye’nin, adayı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon şeklinde yeniden birleştirmeyi amaçlayan BM öncülüğündeki müzakereleri desteklediğini söyledi.
“Bu, fazlasıyla uzayan bir sorun” diyen Kerry, “Tarafların 2015 yılında gerçek ve kalıcı ilerleme sağlayabileceklerine inanıyoruz. Bu, bölge için çok olumlu olacaktır ve tüm Kıbrıslılara daha iyi yaşam fırsatları açısından da müthiş etki sağlayacaktır” dedi.