Dışişleri Bakanı Emine Çolak, ticari temaslarda bulunmak üzere KKTC’ye gelen Tüm Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) ile heyete eşlik eden KKTC Genç İşadamları Derneği (GİAD) yetkililerini kabul etti.

Kabulde ilk sözü alan TÜKSİAD Başkanı Nurettin Aslantürk, hem ticareti hem de siyaseti önemsediklerini kaydetti.

“Siyasi mekanizmanın iyi işlemediği, ülkelerarası diyalogların pasif olduğu noktada ticaret de başarılı olmaz” diyen Aslantürk, “Türkiye’deki siyaseti de önemsiyoruz. Çok sıkıntılar çeken bir ülkeyiz ve hala çekiyoruz. Ama şu anda ekonomik alanda dünyada hızla büyüyen bir ülke olduk. Çin çok iyi bir ticari potansiyele sahip olabilir ama biz de kalite anlamında Avrupa’nın en büyük destekçisiyiz ve üreticisiyiz” dedi.

Nurettin Aslantürk, “Yönetim kurulu üyelerimiz ve üyelerimiz burada bir şeyleri değiştirecek güçtedir. KKTC ziyareti bu nedenle bizler için önemli çünkü üyelerimiz kendi dallarında burada iş yapabilecek ekonomiye sahiptir. Türkiye’de ciddi yatırımları olan arkadaşlarımız burada da yatırım yapabilecek potansiyelleri var” dedi.

Türkiye’nin kısa süre sonra yerli otomobile sahip olacağını da belirten Aslantürk, TC Sanayi Bakanı ile bir toplantı yaptıklarını söyledi ve “Üyelerimizden biri 5 milyon TL rakamla ilk çıkacak otomobile talip oldu. Bu da TÜKSİAD’ın milliyetçi duygularının ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

TÜKSİAD Başkanı Nurettin Aslantürk, üretmenin dünya konjonktüründe var olabilmek için önemli olduğunu vurgulayarak, “Üretim noktasında buradaki sıkıntıları görüyoruz. İhracat noktasında ülke her noktada gasp edilmiş durumda” dedi.

KKTC’nin önünün açılmasını dileyen Aslantürk, müzakerelerin iyi şekilde sonuçlanmasını temenni etti.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak ise, TÜKSİAD heyetinin KKTC ziyaretinin bir nevi “ticari çıkarma” olduğunu söyledi.

TÜKSİAD heyetinin KKTC’ye gelmesinin, burayı incelemesinin önemli olduğunu vurgulayan Çolak, heyetteki üyelerin değişik alanlarda çalıştığını gözlemlediğini söyledi.

Çolak, “Kıbrıs’ta bir anlamı olan, yapı, inşaat, turizm alanında çalışanlarınız olduğunu gördüm. Bu da beni sevindirdi çünkü gerçekten bu alanların ülkemizde potansiyeli var” dedi.

Çolak, ziyaretin ve işbirliğinin sürmesini dileyerek, Dışişleri Bakanlığı’nın her türlü destek, bilgi ve bağlantı kurmada yardıma açık olduklarını söyledi.