Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs’ta çözüme yönelik ilerleme yolunda ekonomi, ticaret, sanayi alanlarında ve üretimde Avrupa Birliği’nin getireceği değişiklikleri konuşmak, bunun ön hazırlığını yapmak gerektiğini vurguladı.

Çolak, Sanayi Odası’ndan bir heyeti bugün makamında kabul etti.

Kabulde konuşan Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Dışişleri Bakanlığı görevinde Çolak’a başarılar diledi.

Her zaman iş birliği içerisinde olmak istediklerini kaydeden Çıralı, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin geliştirilmesi, ihracatın artırılması için neler yapılabileceği konusunda fikir alış verişinde bulunmak istediklerini kaydetti.

KKTC’nin bazı ülkelerde temsilcilikleri olduğunu ifade eden Çıralı, temsilciliklerin siyasi olarak çalışmalar yürütürken, ekonomiyle, ihracatla ilgili bir takım çalışmalar yapmalarını arzuladıklarını da kaydetti.

Çıralı hellimle ilgili olarak yapılan coğrafi tescilin kendilerini memnun ettiğini de ifade etti ve KKTC’de hellim üretimiyle ilgili bazı kriterlere uymak için yapmaları gereken çok şey olduğunu ileride bu konuları görüşmek istediklerini de söyledi.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak da sanayi, üretim ve ihracat alanlarının büyük bir işbirliği ile güçlü bağlar gerektiren, devamı getirilen ilişkiler kurma meselesi olduğunu söyledi.

Çolak, KKTC’nin bir çok ülkede temsilciliği bulunduğunu, onların da KKTC’nin  ve Kıbrıslı Türkler’in ticari anlamda ihtiyaçlarının öneminin bilinci içerisinde ekipler olduğunu kaydetti.

Çolak, çözüme yönelik ilerleme yolunda ekonomik alanda, ticaret, sanayi, üretimde Avrupa Birliği’nin getireceği değişiklikleri konuşmak, bunun ön hazırlığını yapmak gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Bakanlar Kurulu’nun kararı ile diğer bakanlıkları da içinde barındıran  özel bir grup oluşturduğunu, bu grubun Avrupa Birliği ile ilişkileri harmonize ettiğini dile getiren Çolak, “Bizim alanlarımız ilk bakışta öyle görünmese de örtüşüyor, olanaklarımızı size nasıl en iyi şekilde nasıl kullandırabiliriz, bunu değerlendirmemiz lazım” diye konuştu.

2  madde