Enformasyon Logo

CTP Genel Merkezi’nde bir araya gelen CTP ile AKEL heyetleri görüşme sonrası basına yaptıkları ortak açıklamada Kıbrıs’ta yıllardır Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların barış ve dayanışma içerisinde yaşaması için mücadele verdiklerini belirten CTP ile AKEL, “müzakere sürecinin takip edilmesi ve liderlere destek olunması için ortak komite kurulmasına” karar verdi.
Yakın bir sürede kurulacak ortak komite; müzakereleri yakinen takip edecek ve bir yandan sorunların çözümü konusunda öneriler geliştirerek, liderlere yardımcı olmaya çalışacak, diğer yandan da kamuoyunu doğru yönde bilgilendirme görevini üstlenecek.
CTP ile AKEL, kayıp şahısların bulunması için her iki topluma da çağrıda bulunarak, kayıplarla ilgili bilgi sahibi olanların, kayıp şahısların bulunabilmesi için bildiklerini Kayıp Şahıslar Komitesi ile paylaşmasını istedi.
Ortak açıklamada, Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakerelerde çok önemli bir dönemden geçildiğine işaret edilerek, bu ortak toplantının hem böyle bir önemli dönemde hem de 1 Eylül Dünya Barış Gününde gerçekleştirilmiş olması nedeniyle anlamlı olduğuna dikkat çekildi.
Açıklamada, CTP ile AKEL’in tarihleri boyunca Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların barış ve dayanışma içerisinde yaşaması için mücadele veren iki parti olduğu ifade edilerek, bugün bu mücadelenin federal bir çözümle taçlanması için son derece uygun bir ortam ve fırsat bulunduğuna vurgu yapıldı.