Enformasyon Logo

Hükümet ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ara bölgede dün yer alan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partilerin toplantısını terk etti.
Güney Kıbrıs Slovak Büyükelçiliği tarafından Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum siyasi parti temsilcilerine yönelik düzenlediği toplantıda, CTP’yi yalnız temsil eden Parti Dış İlişkiler Sekreteri Muhittin Tolga Özsağlam toplantıyı terk etti.
Toplantıdan çıkışında “toplantıyı terk ettiğini” belirten ancak ayrıntı vermeyen Özsağlam, daha sonra yaptığı açıklamada “Toplantıyı tartışma zemini kalmadığı için terk ettim” dedi.
Dünkü toplantıya Ulusal Birlik Partisi ve Demokrat Parti Ulusal Güçler’den temsilci katılmamıştı.
Öte yandan, Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgiye göre, toplantıya katılan Rum EDEK ve Yeşiller parti temsilcileri, “iki toplumlu iki bölgeli bir federasyon” konu başlığının tartışılmadan metne konmak istenmesi hakkında itirazı ile ‘AB müktesebatı ile iki toplumlu bir anlaşma kabul edilsin’ yaklaşımı üzerine CTP temsilcisinin ‘liderlerin böyle bir karar almadığını’ hatırlatarak “belli ki EDEK ve Yeşiller iki bölgeli federasyona karşı çıkıyor” şeklinde çıkıştı.

Bunun üzerine EDEK temsilcisi ise “EDEK’ten bahsederken dikkatli konuş” ifadelerini kullanarak tamamen diplomatik üsluba aykırı bir şekilde ortamı gerdi. Bunun üzerine ise Özsağlam toplantıyı terk etti.