Enformasyon Logo

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 25-27 Ekim tarihlerinde İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısında temsil edildi.
MYK üyesi, Dış İlişkiler Sekreteri Muhittin Tolga Özsağlam’ın katıldığı toplantıda, Akdeniz’de ve Avrupa’daki mülteci sorunu, Suriye, Batı Sahara, Mısır, Kıbrıs sorunu, Tunus’ta demokratikleşme ve İsrail-Filistin sorunu gibi konular tartışıldı. Toplantıların ardından ortak sonuç bildirgesi yayımlandı.
Sonuç bildirgesinin Kıbrıs ile ilgili paragrafında şu ifadelere yer verildi:
“Kıbrıs adasının bölünmüşlüğüne son vermek için ortaya konan çabaları yakından takip etmekteyiz. Bu bağlamda bizlerin paylaştığımız ilkeler ve değerler çerçevesinde güven yaratıcı önlemlerin önemine ve Kıbrıs sorununun çözümüne Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde ilgilenmekteyiz.”
Üç gün süren toplantıları değerlendiren Dış İlişkiler Sekreteri Muhittin Tolga Özsağlam, bölgesel sorunlara pozitif katkı yapmaya çalıştıklarını aktardı.
Özellikle Kıbrıs konusunda bazı siyasi partilerle derin görüş ayrılığı olduğunun altını çizen Özsağlam, “Yine de CTP olarak asgari müşterekleri bir şekilde sağlayarak Kıbrıs konusuna BM kararları çerçevesinde bir çözüm bulunmasına yönelik önem verildiğine dair bir paragrafın ortak metne konulmasında ısrarcı olduk ve bu ısrarımız da sonuç verdi” dedi.