Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile New York’taki BM binasında görüştü. Görüşmede Akıncı’ya New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile KKTC heyeti eşlik etti.

BM’nin 70. Genel Kurulu nedeniyle New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Ban’la Kıbrıs sorunu ve müzakerelerde gelinen aşamanın ele alındığı görüşmesi, ABD saatiyle 14.55’te (Kıbrıs saatiyle 21.55’te) başladı ve yaklaşık yarım saat sürdü.

Görüşme BM Merkezi’nde 38. katta yapıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban’la görüşmesinin ardından basına açıklama yaptı.

BM Sözcülüğü de Cumhurbaşkanı Msutafa Akıncı ile Genel Sekreter Ban Ki Moon arasında gerçekleşen görüşme sonrasında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Ban ile Akıncı’nın görüşmede, müzakerelere başlamalarından bu yana liderlerin elde ettiği ilerlemeyi ele aldığı ve bu hususta görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, Ban’ın, liderlerin ortaya koyduğu olumlu ve yapıcı ruhla müzakerelerin önümüzdeki aylarda yoğunlaştırılmasına yönelik taahhütlerini memnuniyetle karşıladığı da belirtildi.

Ban ile Akıncı’nın görüşmede, garantör güçlerin sürece dahil edilmeleri konusunu da ele aldıkları kaydedilen açıklamada, Ban’ın Akıncı’ya, BM’nin ve kendi şahsının Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderlerin müzakerelerle ilgili çabalarını destekleme yönündeki taahhüdünü ifade ettiği de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından geçtiğimiz Haziran ayında da New York’ta BM Genel Sekreteri Ban’la bir araya gelmişti.