Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstandinos Kutras’ın “Kıbrıs’ta tek bir devlet bulunduğu” şeklindeki açıklamasının gerçeklerin bir inkârı olup Kıbrıslı Türkleri ve halkın hür iradesiyle kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’ni göz ardı etmeye yönelik olduğunu kaydetti.

Ertuğ, dün yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Kutras, bir devletin gerçekte var olmasıyla siyasi bir konu olan tanınmayı kasten birbirine karıştırıyor ve 1963’te Kıbrıslı Türkleri silah zoruyla dışlayıp gasp ettikleri sözde ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bize empoze etmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Bu tür tekelci açıklamaların Yunanistan’da hükümetlerin değişmesine rağmen, Kıbrıs konusundaki politikanın değişmediğini gösterdiğini ifade eden Ertuğ, “Halbuki biz yeni Yunan hükümetinden yeni ve daha yapıcı yaklaşımlar bekliyorduk” dedi.

Yunanistan Dışişleri Sözcüsü’nün, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Kıbrıs’ta eşit ve egemen iki halk bulunduğuyla ilgili açıklamasına tepki olarak ortaya koyduğu bu görüşlerin, 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama’nın da lafzına ve ruhuna aykırı olduğunu kaydeden Ertuğ, söz konusu Ortak Açıklama’da, egemenliğin eşit şekilde Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardan, yani iki halktan kaynaklandığının açıkça belirtildiğini hatırlattı.

Ertuğ açıklamasında, “Yeni Yunan hükümetinden bu açıklamaya saygı göstermesini ve mesnetsiz bahanelerle görüşmelerden kaçan Kıbrıs Rum tarafını ön koşulsuz olarak görüşme masasına dönmeye ikna etmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.