Enformasyon Logo

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Hükümetimiz, Kıbrıs Türk halkının daha mutlu ve müreffeh yarınlara ulaşmasına yönelik adımları kuvvetle desteklemeye devam edecektir. KKTC’nin istikrar içinde kalkınması Anavatan olarak ülkemizin başlıca önceliğidir” değerlendirmesinde bulundu.
Başbakan Davutoğlu, KKTC’nin 32. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bir mesaj gönderdi.
Kıbrıs Türk’ünün, maruz kaldığı haksızlıklar karşısında asil hürriyet mücadelelerini cesurca sürdürüp, KKTC’ye hayat vererek vazgeçilmez haklarını teminat altını aldığını ve tüm Türk milleti için bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:
“Hükümetimiz, Kıbrıs Türk halkının daha mutlu ve müreffeh yarınlara ulaşmasına yönelik adımları kuvvetle desteklemeye devam edecektir. KKTC’nin istikrar içinde kalkınması Anavatan olarak ülkemizin başlıca önceliğidir. Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs Adası’nda adil ve kalıcı bir çözüme yönelik iradesini müteaddit defalar kanıtlamış, muhataplarının her zaman bir adım önünde olmuştur. Devam eden müzakere sürecinin, Ada’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türk’ünün eşit statüsünü güvence altına alarak uluslararası toplumla bütünleşmesini sağlayacak bir anlaşmayla neticelenmesi esastır. Anavatan ve garantör Türkiye, bu ortak hedefe giden yolda, Kıbrıs Türk’ünün meşru hak ve menfaatlerinin korunmasını teminen, Ada’daki kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu gurur verici günde, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin kıvanç ve mutluluğunu en içten duygularımızla paylaşıyoruz. Cumhuriyet Bayramınızı şahsım ve hükümetim adına bir kez daha tebrik ediyor, zatı devletlerine ve Kıbrıs Türk halkına esenlikler diliyorum.”