Enformasyon Logo

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, siyasi partilerin müzakere süreciyle ilgili bilgilendirilmesini istedi.
Denktaş, yazılı açıklamasında, özlü konulara değinildiği belirtilen ilk toplantı öncesi ve sonrasında siyasi partilerin gelişmelerle ilgili olarak bilgilendirilmediğini, bunu “büyük bir eksiklik” olarak gördüklerini belirtirken “görüşme notlarının da Meclisimize on beş gün sonra gönderiliyor olması da göstermekte olduğumuz özene rağmen olumsuz yaklaşımlara neden olmaktadır” dedi.
Denktaş, “İlerlerken Bilgi De Verin” başlığını kullandığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Demokrat Parti Ulusal Güçler olarak yakından takip etmeye çalıştığımız görüşme süreci ile ilgili olarak basınımıza yansıyan haberler bir taraftan halkımıza ümit verirken öte yandan gelişmelerden tamamen bihaber durumda bırakılmamız gelişmelerle ilgili soru işaretlerinin bünyemiz içerisinde çoğalmasına neden olmaktadır.
Cumhurbaşkanlığının yeni görüşmeci heyetinin -Özdil Nami dışında- tamamen yeni ve presodüre yabancı olmasından kaynaklandığını düşündüğümüz bu bilgilendirme eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerekmektedir.”
Serdar Denktaş, özellikle mülkiyet ve toprak konularının halkın bütününü ilgilendiren hassas konular olduğuna işaret ettiği açıklamasında, yapılacak teklif ve yaklaşımların görüşme öncesinde mutlaka Mecliste temsil edilen siyasi partilerle paylaşılmasını istedi. Denktaş şunları ifade etti:
“Özellikle ‘Mülkiyet’ ve ‘Toprak’ konuları halkımızın bütününü ilgilendiren son derece hassas konulardır. Bu konularda ağzımızdan çıkacak her söz bağlayıcı olacak ve yapılacak olası herhangi bir yanlıştan dönülebilmesi son derece zor olabilecektir. Bu nedenledir ki, yapılacak teklifler ve yaklaşımlar görüşme öncesinde mutlaka Mecliste temsil edilen Siyasi Partilerle paylaşılmalıdır.”
Güven Artırıcı Önlemler açısından ise “daha gerçekçi girişimlerin ele alınması zarureti olduğu” görüşünü dile getiren Denktaş, “ Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu’nun vermiş olduğu son beyanat ortada durdukça ve bu konuda bir düzeltme yapılmadıkça, Eide’nin müjdelediği dini liderlerle görüşme yapılmasını doğru bulmamaktayız” ifadesini kullandı. Denktaş şöyle devam etti:
“Kurumlarımıza sahip çıkma hususunda gösterilen titizliğin vatandaşlarımızın tümü içinde gösterilmesini bekleme en doğal hakkımızdır. Ekonomik konular ile ilgili olarak geçmiş mutabakat zabıtlarında var olan yanlış ve eksikliklerin giderilip giderilmediği konusunda bilgi ihtiyacı hissetmekteyiz.
Gizlilik prensibine şapka çıkartmakla birlikte, görüşme sürecinde ve özellikle ikili görüşmelerde ele alınan hususlarla ilgili olarak siyasi partilerimizin bilgilendirilmemesi uygulamasının devam etmesi halinde bu uygulamaya tepki göstereceğimizi, amacımızın göreve yeni gelen Cumhurbaşkanımız Akıncı’yı eleştirmek olmadığını ancak hepimizi ilgilendiren son derece önemli olarak kabul ettiğimiz bu konuda istişare ortamını yaratmak olduğunu kamuoyunun bilgisine getiririz.”