Dışişleri Bakanlığı’na vekalet eden Teberrüken Uluçay, bu görevi Dışişleri Bakanlığı’na atanan Emine Çolak’a devretti.

Uluçay, Çolak’a, Kıbrıs müzakere sürecindeki kritik dönemde atandığı görevinde başarılar dileyerek, Çolak’ın, Dışişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmaları başarıyla ileriye taşıyacağına inanç belirtti.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak da, Kıbrıs barış sürecinde önemli bir rolü olan Dışişleri Bakanlığı görevinde, sürecin başarıya ulaşması için aktif olarak çalışacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’nda devir teslim töreni yapıldı. Dışişleri Bakanlığı’na vekalet eden Teberrüken Uluçay görevi Emine Çolak’a devretti. Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen görev devir teslim töreninde, bakanlık bürokratları da hazır bulundu.

Teberrüken Uluçay burada yaptığı konuşmada, Çolak’a görevinde başarılar dileyerek, yeni dönemin ülkeye hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.

Uluçay, Kıbrıs sorununun kritik bir aşamada olduğunu ve bakanlığın bu süreçte sorunun çözümü için teknik komiteler ve görüşmeler üzerine çalıştığını, yeni dönemde de bunun devam edeceğine inandığını vurguladı.

Bu süreçte her zaman destek vermeye hazır olduğunu ifade eden Uluçay, ayrıca eski Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve bakanlık personeline de teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı görevini devralan Emine Çolak da, bu görevin devlette ilk deneyimi olacağını ancak uluslararası ilişkiler ve diyaloglar konusunda her zaman aktif olduğunu, 20 yıldır her koşulda çalıştığını ifade ederek, Kıbrıs sorununun çözüme ulaşması için de görevi süresince aktif bir şekilde çalışacağını söyledi.

Çolak, Dışişleri Bakanlığı’nın barış sürecinde önemli bir rolü olduğunu belirterek, bakanlık bünyesinde devam eden çalışmaların başarıyla tamamlanması için de çalışacağını ve geçmiş tecrübeleriyle birlikte ortaya koyacakları vizyon kapsamında çalışacaklarını kaydetti.

Çolak, geçmişte Tanıtma Dairesi’nde sözleşmeli bir avukat olarak çalıştığını da anımsattı.

Uluçay, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin müzakerecilik görevine atanmasından sonra Bakanlık görevini iade etmesinin ardından, Dışişleri Bakanlığı’na vekaletle görevlendirilmişti.