Dışişleri Bakanı Emine Çolak “Kıbrıs Türk İşadamları Konseyi”’nin davetlisi olarak bir konferansa katılmak üzere KKTC’de bulunan “Yeni Avrupalılar İş Adamları Konfederasyonu” Başkanı Dr. Adem Kumcu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Çolak’a nezaket ziyareti çerçevesinde yapılan görüşme, Dışişleri Bakanlığı’nda saat 15:00’te gerçekleşti.

Bakan Çolak ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdiği kabulde, Sivil Toplum Örgütleri’nin (STÖ) gerçekleştirdiği faaliyetlerin önemine dikkat çekti. STÖ’lerin uluslararası temaslarını Kıbrıslı Türkler ’in dünyada seslerini duyurabilmesi açısından çok önemli bulduğunu, kendisinin de Bakan olmadan önce bir sivil toplum aktivisti olduğunu, bu nedenle Bakanlığı döneminde STÖ’lerle yakın temasta olmayı ve birlikte çalışmayı arzu ettiğini söyledi.

Konfederasyon Başkanı Dr. Adem Kumcu ise ziyarette yaptığı konuşmada örgütleri hakkında bilgi vererek, 24 Avrupa ülkesinde 15 bin üyeye sahip bir konfederasyon olduklarını belirtti. Barışa inandıklarını, en kötü barışın savaştan daha iyi olduğu gerçeğini ilke edindiklerini belirten Kumcu, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak sürdürülen görüşmelerde gerek hükümet, gerekse Cumhurbaşkanı’nın çabalarını, saygı duyarak takip ettiklerini ve yeni süreçten memnuniyet duyduklarını söyledi.

Bir sonraki nesile sorunlu bir Kıbrıs değil, pürüzsüz bir ada bırakılmasını dileyen Dr. Adem Kumcu, bu konuda Avrupa’da kendilerine düşen görev ne ise yapmaya hazır olduklarını belirtti. Konfederasyon Başkanı Kumcu, çözüm sürecine ellerinden gelen katkıyı yapmayı bir borç bildiklerini de sözlerine ekledi.