Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İslam İşbiliği Teşkilatı’nın merkezinin bulunduğu Cidde’ye gerçekleştirdiği günübirlik bir ziyaretten memnun döndü.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yusuf el-Useymin’in resmi davetiyle Cidde’ye giden Kudret Özersay burada üst düzey temaslarda bulundu.

Cidde temaslarına İİT Genel Sekreteri’yle görüşerek başlayan Bakan Özersay, KKTC’nin “Kıbrıs Türk Devleti” adı altında gözlemci üye olduğu Teşkilatla ilişkilerinin daha ileriye taşınması, farklı alanlarda somut adımların atılması konusunda görüş alış verişinde bulundu.

Görüşme İslam İşbirliği Teşkilatı’nın resmi internet sitesinden de duyuruldu. İİT sitesinde yer alan yazılı açıklamada, görüşmede Genel Sekreter el-Useymin ile Kudret Özersay’ın, Kuzey Kıbrıs ile İİT’nin geniş bir yelpazede mevcut olan ilişkilerini ele aldıkları ve ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulundukları ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Genel Sekreter’in ülkemizin diğer üye devletlerle ilişkilerinin geliştirilmesi konusunun da Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile ele alındığı belirtildi. Genel Sekreter açıklamasında, İslam aleminin ayrılmaz parçası olan Kıbrıslı Türklerin haklı davasına ve adada bulunacak barışçıl çözüme desteğini yinelediği de yer aldı.

İİT Genel Sekreteri görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın onuruna bir öğle yemeği verdi. Yemekte çeşitli ülke Daimi Temsilcileri ve Başkonsolosları yanında İİT’nin üst düzey bürokratları yer aldı.

ÖZERSAY İNSAN HAKLARI KOMİSYONU’YLA DA GÖRÜŞTÜ

Özersay Cidde temasları çerçevesinde İslam İşbiliği Teşkilatı Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu İcra Direktörü Marghoob Saleem ile de görüştü. Saleem görüşmede, Bakan Özersay’ın kendilerini ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Komisyon’un çalışmalarına dair bilgi verdi. Bakan Özersay, sadece siyasi açıdan değil Kıbrıs Türk Halkına her alanda uygulanan haksız izolasyonun çağdışılığını örnekler vererek açıkladığı görüşmede, özellikle gençlerimizin bu izolasyondan dolayı sportif, kültürel ve sanatsal etkinliklere katılımının dahi engellenmeye çalışıldığını ifade etti. Saleem, Kıbrıs Türkü’nün bir çok alanda maruz bırakıldığı izolasyon ve kısıtlamaları yakından takip ettiklerini, bu konuda da işbirliği içinde olmaya hazır olduklarını söyledi.

KALKINMA BANKASI DESTEĞİ SÜRECEK

Bakan Özersay, İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Mansur Mukhtar ile de bir araya geldi. Kalkınma Bankası Başkanının yurt dışında olmasından dolayı Başkan Yardımcısıyla görüşen Bakan Özersay, Banka’nın KKTC’deki özellikle eğitim ve sağlık alanlarındaki projelere verdiği desteğe teşekkür ederek, halihazırda devam eden projeler hakkında bilgi verdi ve yenilerinin hayata geçirilmesine dair görüş alışverişinde bulundu. Başkan Yardımcısı Mukhtar da Kıbrıs Türk Devleti’nin ifade edilen alanlardaki projelerine destek vermeye devam edeceklerini ve Banka olarak mevcut işbirliğinin ileriye götürülmesini arzu ettiklerini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Cumhuriyeti’nin İslam İşbirliği nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Salih Mutlu Şen’in onuruna verdiği akşam yemeğiyle Cidde temaslarını tamamladı. Bakan Özersay’a Cidde temasları sırasında, İİT ile İlişkiler Bölümü Müdürü Gülfem Veziroğlu Sevgili, Danışmanlık ve Siyasi İşler Müdürü Güneş Onar ve İkinci Sekreter Çağrı Kalfaoğlu eşlik etti.

5  madde