Dışişleri Bakanı Özdil Nami bugün Almanya temaslarına başladı.

Bakan Nami temasları çerçevesinde ilk olarak Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Alman Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu üyesi Dietmar Nieman ile görüştü.

Alman Sosyal Demokrat Partisi binasında gerçekleşen görüşmede Kıbrıs’ta sürmekte olan müzakere süreci ele alındı. Dışişleri Bakanı Nami görüşmede,  Kıbrıs Türk tarafının beklentileri ile çözüm vizyonunu Alman milletvekili Nieman’a aktardı.

Görüşmede ayrıca Avrupa Birliği bağlamında, Kıbrıs Türk tarafının AB müktesebatına uyum programı ve yaklaşmakta olan Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik taleplerimiz ele alınırken, Almanya’nın bu konularda neler yapabileceği konuşuldu.

Taraflar, uluslararası camianın adada sürmekte olan müzakerelere ilgisinin ve desteğinin devamı ile elde edilecek çözümün  Kıbrıs adasının ötesinde bölgesel olumlu yansımalarının olacağı konusunda ortak görüş beyan ettiler.

Dışişleri Bakanı Nami, Almanya temasları çerçevesinde ayrıca Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı, Federal Parlamento üyesi Cem Özdemir ile Parti Genel Merkezi’nde görüştü. Görüşmede Kıbrıs sorunu, Kıbrıslı Türklerin AB müktesebatına uyum programı ve AP seçimleri ele alındı.