Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Brüksel temasları çerçevesinde bu sabah Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Nami, görüşmede yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon kaynakları konusunda yaşanmakta olan sorunların kaynağının Kıbrıs konusuna dayandığını, sorunların çözümü için diyaloğun şart olduğunu ve Kıbrıs Rum tarafının müzakere masasından kalkmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Avrupa Birliği kurumlarının ve Avrupa Parlamentosu’nun alacağı kararlar ve yapacakları açıklamalarında dengeli mesajlar vermelerinin ve müzakere sürecinin sonuç alıcı bir şekilde yeniden başlaması için çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti.

Bakan Nami, Kıbrıs Türk tarafının temsil edilmediği bu kurumlarda tek taraflı pozisyonlar üretilmesinin Kıbrıs sorununun çözümüne hiçbir şekilde katkı sağlayamayacağı gibi bölgedeki tansiyonun artmasına da neden olabileceğinden ötürü herkesin soğukkanlı davranması gerektiğinin altını çizdi. Kıbrıs Türk tarafının çözüm sürecinin ileri götürülmesi için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini vurgulayan Nami, uluslararası toplumdan beklentilerinin de benzer şekilde Rum tarafını uzlaşı yönünde teşvik etmeleri olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonların kaldırılması ve Kıbrıslı Türklerin Avrupa Parlamentosu’nda temsil edilebilmesi için neler yapılabileceği hususunda somut fikirler sunarak, başta Avrupa Birliği kurumları olmak üzere tüm uluslararası aktörlere bu konuda görev düştüğünü hatırlattı.

Bakan Nami, bugün ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile biraraya geldi. Görüşmede, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon kaynakları konusunda yaşanan sorun ve Kıbrıs konusuna etkisi ile Kıbrıs müzakere sürecinde yaşanan tıkanıklık ele alındı.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Brüksel temaslarını tamamlamasının ardından 13 Kasım Perşembe günü yurda dönecek.

1415810109

20141112_093935

BASIN ICIN FOTO