Dışişleri Bakanı Özdil Nami, “Noel’de bu iş biter” diyen Rum lider Anastasiadis’e yanıt verdi.

Dün (20.10.2013) yayınlanan Havadis gazetesi’ne bir röportaj veren Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Noel’de çözümü, “tek egemenlik ve tek vatandaşlığa” bağlayan Rum lider Anastasiadis’e 1 Temmuz 2008 anlaşmasını anımsattı. Nami, “geriye kalan konular üzerine odaklanarak hızlı bir sürecin başarıya ulaşabileceğine dair içimizde bir ümit ışığı var” dedi.

Liderlerin, kapsamlı çözüm müzakerelerini süratle başlatmalarının elzem olduğunu belirten Nami “Kapsamlı çözümün yapısı ortadadır. Gelinen bu aşamada, bugüne kadar ortaya çıkmış çalışmaların hilafına federal bir yapı oluşturmak mümkün değildir. BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları da net bir şekilde ortadadır” şeklinde konuştu.

İçeriğe bakıldığı zaman konuşulmamış boyutu kalmamış bir sorundan bahsedildiğini vurgulayan Nami, asıl sorunun, çözümün içeriğinden ziyade, halkların buna hazırlanmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Nami, özellikle Rum toplumunun bazı hassasiyetlerini ön plana çıkarması ve buna dayanarak siyaset yapan bazı partilerin orada önemli kilit rolde olmaları ve bunun aşılmasıyla ilgili sıkıntılar olduğunu belirtti.

Annan Planı’na evet diyen bir lider olarak Anastasiadis ile ilgili farklı beklentiler olduğunu söyleyen Nami, “Bunlar gerçekleşmedi. Umarız önümüzdeki dönemde bu iç siyaset kaynaklı sıkıntıları aşmanın bir yolunu bulurlar. Bunu aşmak için özellikle Maraş konusunu ön plana çıkardılar. Ama Türk tarafı olarak Anastasiadis’in iç sıkıntılarını halletmesi için toprak tavizi vermemiz söz konusu olamaz” dedi.