Dışişleri Bakanı Özdil Nami, dün, Metin Şadi başkanlığındaki Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD)’ı kabul etti.

İŞAD Başkanı Metin Şadi görüşmede yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’ye yeni görevinde başarı dileyerek, daha önceki bir İŞAD Başkanını, bakanlık görevinde görmekten dolayı İŞAD adına kıvanç duyduğunu söyledi.

İŞAD’ın Kıbrıs sorununun çözümünü sorunla ilgili tüm tarafların bölge barışı ve ekonomik, politik istikrar ve herkes için sürdürülebilir bir gelecek açısından önemli olduğunu ifade eden Şadi, “İŞAD bu kaygı ve düşünceyle sürekli olarak tüm tarafları sorunun çözümü için cesaretlendirmektedir” dedi. Şadi, çözüm yolunda atılacak her adımın arkasında olduklarını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami ise kabuldeki konuşmasında, İŞAD’ın gerçekleştirdiği nezaket ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, dış politika konusunda kendisine verilen desteğe teşekkür etti.

Nami, müzakerelerin yeniden nasıl başlayacağı konusunda taraflar arasında fikir ayrılıkları olduğuna dikkat çekerek, Özel Temsilcilerin ortak metin için çalışmaya başladıklarını ve bir araya geleceklerini söyledi.

Müzakere sürecinin yeniden liderler düzeyinde gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Nami, görüşmelerde zaman çerçevesinin olması gerektiğini kaydetti.

Nami, lobicilik faaliyetlerini gerek Amerika Birleşik Devletleri (ABD), gerekse 20 ülkedeki temsilcilikler vasıtasıyla yoğun şekilde sürdürdüklerini ifade ederek, Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs konusunun yanında ülke ticaretinin dış ülkelere açılabilmesi için de birtakım çalışmalarda bulunduğunu söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerle de ilişkilerin geliştirilmesi için girişim içinde olduklarına işaret eden Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kasım ayında KKTC’de İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkelerin katılımıyla “Su Konferansı” yapılacağını kaydetti.