Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Rum tarafının yeni senaryolarla toprak almaya karşılık siyasi hakların verilmesi gibi yaklaşımları olduğunu, Türk tarafının zaten kazanılmış siyasi haklarının var olduğunu o nedenle de siyasi hakların pazarlık konusu yapılamayacağını belirtti.

Cuma günü (20.09.2013) TAK muhabirine müzakereler hakkında demeç veren Dışişleri Bakanı Nami, Rum tarafının, tüm konuların tartışmaya açık olduğunu ifade ettiğini, bunun da müzakere sürecine olumsuz yansıyabileceğini belirtti. Nami, müzakerelere her iki tarafın da devam edebilmesi için, mutabık kalınan konular ve nerede kalındığının teyit edilmesi gerektiğini söyledi.

Rum Başkanı Nikos Anastasiadis’in eski başkan Hristofyas’ı eleştirerek seçimleri kazandığını hatırlatan Nami, seçim döneminde söylenenlerin geride bırakılması gerektiğini ve var olan yakınlaşmalara sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Müzakerelerin tekrar başlaması ve kaldığı yerden devam etmesi için Birleşmiş Milletler’e de önemli görevler düştüğünü dile getiren Nami, müzakerelerin en erken zamanda başlaması için tüm Kıbrıslıların, yani hem Kıbrıslı Türk hem de Kıbrıslı Rum halklarının liderlerini cesaretlendirmesi gerektiğini belirtti.

Maraş’ın bütünlüklü bir çözümün parçası olduğuna dikkat çeken Nami, Maraş’ın toprak düzenlemeleri konusu kapsamında tartışılabileceğini, bu nedenden dolayı da Maraş konusunun kapsamlı çözümden ayrı tutulmaması gerektiğini kaydetti.

Görüşme sürecinde hükümet olarak aktif rol alma arzusunda ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile istişare içerisinde bulunduklarını dile getiren Nami, göreve geldikleri günden itibaren düzenli biraraya gelerek görüş alışverişi yaptıklarını söyledi.