Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs konusunda üst düzey temaslar yapmak üzere KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile biraraya geldi.
Dışişleri Bakanı Özdil Nami kabulde yaptığı konuşmasında, “Önümüzde zorlu bir müzakere süreci var, ama verdiğiniz güçle bunu başarıyla aşacağımızdan şüphem yok” diyerek, ortak açıklama metninden sonra Türkiye’nin de desteğiyle uluslararası alanda görülen kabulün daha üst noktalara eriştiğini belirtti.
Bakan Nami, Biden’ın ziyareti için, “Bu ziyaret, haklı davamızın dünyaya duyurulması açısından önemli. Tüm çalışmalarımız da bunun bu şekilde gerçekleşmesini sağlamaya teminen olacaktır” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise konuşmasında, müzakereler konusunda son 6 ayda kat edilen mesafenin takdire şayan olduğunu söyledi. KKTC diplomasisinin her zamankinden daha fazla uluslararası platformlara çıktığını söyleyen Davutoğlu, bu ivme kendini gösterdikçe KKTC diplomasisinin görünürlüğü ve etkisinin artacağını, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyaretinin de bu konuda önemli bir işaret olduğunu belirtti.