Dışişleri Bakanı Özdil Nami Almanya temaslarını sürdürüyor.

Bakan Nami temasları çerçevesinde dün, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ile birlikte Türkiye, Kırgızistan, Azerbaycan, Afganistan, Özbekistan, Kazakistan, İran ve Tacikistan’ın birlikte düzenlediği Nevruz kutlamalarına katıldı.

Dışişleri Bakanı Nami bugün, Alman “Der Tagesspiegel” gazetesine Kıbrıs çözüm sürecinde gelinen son aşama ve Kıbrıs Türk tarafının pozisyonu ile ilgili bir demeç verdi.

Bakan Nami bugün Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Almanya temasları çerçevesinde ayrıca, Yeşiller Partisi’nin Federal Milletvekili ve Alman Federal Parlamentosu AB Komisyon üyesi Manuel Sarrazin ile görüştü.

Kıbrıs çözüm sürecinin ele alındığı görüşmede Dışişleri Bakanı Nami, Kıbrıs’ta çözüm için atmosferin uygun olduğunu, çözümün sadece Kıbrıs’a değil, bölgesel işbirliğine de olumlu katkı yapacağını dile getirdi.

Bakan Nami, görüşmede ayrıca çözüm iradesi ortada olan Kıbrıs Türk Halkına yönelik uluslararası açılımların artarak devam etmesi gerektiğini vurguladı.