Liderlerin müzakerelere bir an önce başlaması gerektiği, Kıbrıs’ın her iki tarafında da ekonomik sorunların hat safhada olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs’ta bir çözümün sunacağı olanaklar düşünülerek hareket edilmesinin sorumluluk sahibi politikacıların görevi olduğunu ifade etti.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı (KTTO) ziyaretinde konuşan Dışişleri Bakanı Özdil Nami sivil toplum örgütleriyle istişare içinde olmanın önemine dikkat çekerek gerek Kıbrıs sorunuyla gerekse ekonomik konularla ilgili süreçlerin birlikte çaba gösterilmesi gereken süreçler olduğunu kaydetti.
Özdil Nami dünyaya bakıldığında, Dışişleri Bakanlıklarının iş dünyasının önünün açılması gibi bir görevi olduğunu hatırlatarak, özellikle Körfez ülkelerindeki ve Avrupa’daki KKTC temsilcilikleri vasıtasıyla ticaret yapılabileceğini sözlerine ekledi.
KTTO Başkanı Günay Çerkez de konuşmasında Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin Kıbrıs Türk’ünün dünyaya açılımı ve Kıbrıs Sorunu’nun çözümü konusunda gösterdiği çabaları yakından takip ettiklerini söyleyerek, iş dünyasının görüşmelerin bir an önce başlamasını istediğini söyledi.
Günay Çerkez, Kıbrıs sorununun on yıllardır çözümsüz kaldığına da işaret ederek, Oda’nın çözüm ve AB vizyonunun devam ettiğini kaydetti.