Dışişleri Bakanı Özdil Nami, bugün Menteş Aytaç başkanlığındaki Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmeciler Birliği (Kar-iş) yeni yönetim kurulunu kabul etti.

 

Kar-İş Başkanı Menteş Aytaç, ziyarette yaptığı konuşmada, yeni yönetimini oluşturan birliğin sorun ve taleplerini Bakan Nami’ye aktardı.

 

Aytaç, 2003 yılından bugüne Kıbrıs Türk ticari araçlarının güneye geçişlerinin Rum tarafının engel çıkarması nedeniyle mümkün olmadığının altını çizdi. Çeşitli dönemlerde gerek hükümetlerin, gerekse kendilerinin AB ve Rum kesimi nezdinde yaptıkları girişimlerin hep havada kaldığını, bu nedenle de sektörün büyük bir mali kayba uğradığını, bu sorunun artık çözülmesi gerektiğine vurgu yaparak, Dışişleri Bakanı Nami’den bu konuda girişim yapmasını talep etti.

 

Bakan Nami ise, sorunun önemini bildiğini, dış temaslarında bu konunun daima ajandasının ilk sıralarında yer aldığını, konuyu sürekli olarak AB’nin en üst makamlarına taşıdığını ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fülle’nin Kıbrıs’a gerçekleştireceği ziyaretinde de konuyu Füle’nin gündemine bir kez daha getireceğini ifade etti.