Dışişleri Bakanı Özdil Nami, bugün Cumhuriyet Meclisinde yaptığı konuşmasında, Musul’da yaşanan olayla ilgili derin üzüntü duyduklarını belirterek, olayın kısa sürede çözülmesi temennisinde bulundu.

Bakan Nami, Cumhuriyet Meclisinde yaptığı konuşmasında ayrıca, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre’nin konuşmasına yanıt verdi. Bakan Nami, temel hedeflerin Kıbrıs sorununun adil bir çözümle ortadan kalkması olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Nami, Rum tarafından kaynaklanan sıkıntılar bulunduğunu ancak olmayan sıkıntılar varmış gibi de gösterilmesinin doğru olmadığını belirtti.

Toprak konusunda sıkıntılar yaşandığını, Türk tarafının müzakere masasına yapıcı önerilerle, Rumların ise uç noktalarla geldiğini kaydeden Nami, bunun müzakerelerin sonlandırılacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Nami, geçmiş mutabakatlara sadık kalınmasını ve coğrafi haritanın müzakerelerin sonunda çıkarılması gerektiğini savunduklarına işaret etti. Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki görüşünün de Cumhurbaşkanı ve hükümet ile aynı noktada olduğunu belirten Nami, müzakerelerin federal bir çözüme ulaşmak için sürdüğünü kaydetti.

Dışişleri Bakanı Nami, Sn. Töre’nin dile getirdiği verilmesi muhtemel köyleri kendilerinin de ziyaret ettiğini, halkla bir araya geldiklerini ve bir haritanın gündeme geleceği toprak düzenlemesinin olacağını anlattıklarını söyledi.

Anlaşma yolunda Türkiye’nin gücünün iyi bilinmesi gerektiğini kaydeden Nami, geçmişten ders alınarak ve güvenlik konusunda güvence kazanarak müzakereleri devam ettirdiklerini, hedefe ulaşmak için de birlik içerisinde çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Dünyayla bütünleşmenin yolunun çözümden geçtiğini, müzakerelerin de bu amaçla yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü ifade eden Nami, Kıbrıs konusunda tartışmak değil, işbirliği içinde çalışmak gerektiğini belirtti.