Dışişleri Bakanı Özdil Nami, müzakerelerin temposunun, ortak açıklama metninin gücüne ve her iki halka yarattığı olumlu izlenime uygun bir şekilde devam etmediğini söyledi.

Bakan Nami, dün Cumhuriyet Meclisi’nde gerçekleşen olağanüstü toplantı sonrasında basına yaptığı açıklamada, toplantıda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun müzakerelerde gerek Türk tarafının sunduğu gerekse Rum tarafının sunduğu görüşlerle ilgili detaylı bilgi aktardığını ve kendi değerlendirme ve intibasını da kendileriyle paylaştığını kaydetti.

Toplantının verimli ve iyi geçtiğini dile getiren Nami, toplantının bazı konuların genel kurulda netleşmesine de vesile olduğunu ve bundan sonra bu toplantıların daha sık yapılması gerektiği konusunda fikir birlikteliği oluştuğunu belirtti.

Müzakerelerin temposunun, ortak açıklama metninin gücüne ve her iki halka yarattığı olumlu izlenime uygun bir şekilde devam etmediğini söyleyen Nami, Rum tarafının ayda bir görüşme ısrarının da kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Müzakerecilerin daha yoğun bir araya gelmesi, liderlerin de daha sık bir araya gelerek görüşmesi gerektiğini dile getiren Nami, “Önümüzde kritik dönemler var. Türkiye tekrar seçim ortamına girecek. Bizde de önce yerel seçimler, daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri takvimleri önümüzde duruyor. Bu takvimlere saplanmadan ilerleme sağlamak istiyorsak eğer, çok daha yoğun bir şekilde müzakere masasında her iki tarafın da bulunması ve daha geniş kapsamlı katılımı sağlamaları gerekir” dedi.

“Davutoğlu çözümü destekliyor”
Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını, müzakere süreciyle ilgili genel değerlendirme yaptıklarını ve müzakere temposunun artması konusunda hem fikir olduklarını kaydeden Nami, Türk tarafının çok samimi bir şekilde kapsamlı bir çözümün biran evvel gelmesini istediğini ve statükonun devam edemeyeceğini söylediğini kaydetti.