Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Brüksel temasları çerçevesinde bugün, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Demokratlar Grubu üyesi ve Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi (AFET) Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular Grubu üyesi AFET Koordinatörü Charles Tannock ve Avrupa Halkları Partisi üyesi Othmar Karas ile görüştü.

Bakan Nami temaslarında, Avrupa Parlamentosu’nun gelecek hafta yapılacak Kıbrıs konulu oturumunda dengeli bir politika izleyerek, Kıbrıs müzakerelerinde masadan kalkan tarafın ödüllendirilmemesi için dikkatli davranması gerektiğini ve bu bağlamda alacağı kararlar ve atacağı adımların Rum tarafını çözüm ve uzlaşı yönünde cesaretlendirmesinin önemine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, kapsamlı çözüm müzakerelerinin yeniden başlatılması için Rum liderin en kısa zamanda müzakere masasına dönmesi gerektiğini ve hidrokarbon kaynaklarının yönetimi dahil olmak üzere tüm konuların çözülmesi için diyaloğun şart olduğunu ifade etti. Bakan Nami, ayrıca, Kıbrıslı Türklerin Avrupa Birliği ile yaptığı çalışmalarında yaşanan sıkıntıları da dile getirerek, sorunların nasıl aşılabileceği konusunda muhataplarıyla fikir alışverişinde bulundu.

Bakan Nami ve beraberindeki heyet, Brüksel temaslarını bu akşam tamamlayarak adaya dönüyor.