Dışişleri Bakanı Özdil Nami, ülkedeki siyasi ve iktisadi koşulların fırsata dönüşememesinin en önemli nedeninin Kıbrıs sorunu olduğunu belirterek, çözümsüzlüğün, fayda sağlayacak ekonomik ilişkileri engellediğini ifade etti.

2. Uluslararası Kariyer Fırsatları Forumu ile Kıbrıs Türk Ürünleri Fuarı Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin de katıldığı bir törenle yapıldı.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, açılışta yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün Kıbrıs Türkü açısından en menfi sonucunun izolasyonların hayatın her alanını engellemesi olduğunu, yarattığı olumsuz sonuçların koşulları fırsat yerine krize dönüştürdüğünü vurguladı.

Çözümsüzlüğün ve izolasyonların en çok da üretim sektörünü etkilediğini vurgulayan Nami, ABAD kararlarını tersine çevirecek Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nde ilerleme kaydedilemediğine işaret etti.

Tüm olumsuz koşullara rağmen kısıtlamaları kaldırmak için çabalarını sürdürdüklerini kaydeden Nami, ekonomi, sanayi ve ticaret alanında devlet kuruluşları, mesleki kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle sürekli irtibat halinde olduklarını, yurt dışındaki temsilciliklerin de çaba ve katkılarıyla dışa açılmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Avrupa Birliği vizyonu ile birlikte AB’ye uyum süreciyle ilgili çalışmaları da sürdürdüklerini ifade eden Nami, bu kapsamda 70’e yakın yasa ve tüzüğün yürürlüğe girdiğini kaydetti.