Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, KKTC’nin Kıbrıs Türk Devleti adıyla gözlemci üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın Tacikistan’nın Başkenti Duşanbe’de düzenlenen 23. Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı.

Ülkelerin dışişleri bakanları, dışişleri bakan yardımcıları ve devlet bakanlarının katılımıyla gerçekleşen uluslararası toplantının başında Özersay’ın da katılımıyla Bakanlar aile fotoğrafı çektirdiler.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay Konsey toplantısında yaptığı konuşmada KKTC’nin çeşitli konulardaki görüşlerini ortaya koydu.

Özersay’a Ekonomik İşbirliği Teşkilatı toplantıları sırasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı; İİT ile ilişkiler bölümü Müdürü Gülfem Veziroğlu Sevgili, Danışmanlık ve Siyasi İşler Müdürü Güneş Onar ve II. Sekreter Çağrı Kalfaoğlu eşlik ediyor.

KKTC’NİN GÖZLEMCİ ÜYELİĞİ ÜÇ YIL DAHA UZATILDI

KKTC’nin Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gözlemci üyeliği Bakanlar Konseyi’nde alınan kararla 3 yıl daha uzatıldı. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın da katılımcı bakanlar arasında olduğu, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 23. Bakanlar Konseyi Toplantısında KKTC’nin Kıbrıs Türk Devleti adı altında gözlemci üyeliği yenilendi. 2012 yılında Ekonomik İşbirliği Teşkilatına gözlemci üye olan KKTC Tajikistan’ın Başkenti Duşanbe’de gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısında Ekonomik İşbirliği Teşkilatının üyelerinin oyuyla gözlemci üyeliği üç yıl daha uzatıldı.

‘İZOLASYON SÜRDÜKÇE KIBRISLI RUMLAR ÇÖZÜME YAKLAŞMAZ’

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Bakanlar Konseyi’nde konuşan Özersay, 2012 yılından beridir gözlemci üye olan Kıbrıs Türk Devleti’nin Teşkilatla olan ilişkilerine vurgu yaparak, söz konusu üyeliğin Kıbrıs Türkleri üzerinde uygulanan haksız izolasyonun kaldırılması yönünde somut bir adım olduğunu ve bunun devamının gelmesinin gerekliliğini vurguladı. Dışişleri Bakanı Özersay, Kıbrıslı Türklerin seyahat belgelerinin kabul edilmesinden temsiliyete, ticaretten eğitime, kültüre, sanattan spora yaşamın her alanına yayılan birtakım kısıtlamalar altında yaşamaya maruz bırakıldığını, bu durumun da Kıbrıs Rum tarafının çözüm konusundaki uzlaşmaz tutumunu beslediğini ve izolasyonun sürdüğü her geçen gün Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle gücü ve zenginliği paylaşmaktan daha da uzaklaştığını söyledi.

ULUSLARARASI TOPLUMUN PARÇASI OLMAK İSTİYORUZ

Dışişleri Bakanı Özersay, Kıbrıs Türk Halkının hala günlük hayatlarının her anında haksız ve adaletsiz izolasyonların etkileriyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve üye ülkelerle, Kıbrıslı Türklerin dünyada hak ettiği gelişimi sağlamasını ve uluslararası toplumun parçası olmasını engelleyen söz konusu kısıtlamaların ortadan kaldırılmasına ilişkin somut adımlar atılması yönünde bir yol haritası üzerinde çalışmaya hazır olduğumuzun altını çizdi. Özersay, bu doğrultuda Teşkilattan ve üye ülkelerden dayanışma ve destek talep etti.

KKTC’DEKİ ETKİNLİKLERE KATILIM ÇAĞRISI

Konuşmasında ayrıca, KKTC’de düzenlenecek olan dört farklı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı etkinliğine üye ülkelerin katılımının önemine de vurgu yapan Bakan Özersay, önümüzdeki aylarda Teşkilatın 2018 etkinlik takvimi uyarınca ‘İkinci Biyolojik Çeşitlilik konularına ilişkin Kapasite Artırımı ve En İyi Uygulamalar Çalıştayı’, ‘Koruma Bölge Sistemleri Çalıştayı’, ‘Eko-sistem Servisleri Çalıştayı’ ve ‘Dördüncü Eko-turizm Uzman Grubu Toplantısı’nın ülkemizde gerçekleştirilmesinin planlandığını hatırlattı.

ÜST DÜZEY İKİLİ GÖRÜŞMELER DE YAPACAK

Bakan Özersay Tacikistan’da gerçekleşen toplantı marjında çeşitli üye ülke heyet başkanları ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri ile de ikili görüşmeler gerçekleştirecek. KKTC’nin 2012 yılından bu yana gözlemci ülke olarak yer aldığı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 1985 yılında Türkiye, İran ve Pakistan tarafından kuruldu. 2015 yılında 3 yıllık gözlemci ülke statüsünün süresi tamamlanan KKTC’nin gözlemci üyeliği 2015 yılında yenilenmişti. Örgütün kuruluşu ertesinde Müslüman Kıbrıs Türk toplumu olarak örgüt çalışmalarına dahil edilen KKTC, 2004 Annan Planı referandumu ertesinde alınan bir karar ile “Kıbrıs Türk Devleti” adıyla bahse konu çalışmalarda yer almaya başlamıştı.

 

KKTC BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI

SAYIN KUDRET ÖZERSAY’IN

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI

23.BAKANLAR KONSEYİ TOPLANTISI’NDA YAPTIĞI

KONUŞMA

(DUŞANBE, TACİKİSTAN, 16-17 NİSAN 2018)

 

SAYIN BAŞKAN,

SAYIN GENEL SEKRETER,

SAYGIDEĞER BAKANLAR,

DEĞERLİ DELEGELER,

 

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN (EİT) 23. BAKANLAR KONSEYİ TOPLANTISI’NA HİTAP ETMEKTEN ONUR DUYMAKTAYIM. SİZLERE, KIBRIS TÜRK HALKI VE HÜKÜMETİMİZİN EN DERİN SELAMLARINI SUNUYORUM.

ÖNCELİKLE, TACİKİSTAN CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ VE kardeş TACİK HALKINA, DUŞANBE’YE VARIŞIMIZDAN İTİBAREN heyetİmİze GÖSTERMİŞ OLDUKLARI SICAK VE SAMİMİ KONUKSEVERLİK İÇİN EN İÇTEN TEŞEKKÜRLERİMİ İletİRİm.

EİT GENEL SEKRETERLİĞİ GÖREVİ KISA BİR SÜRE SONRA SONA ERECEK OLAN SAYIN HALİL İBRAHİM AKÇA’YA EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN ÇALIŞMALARINA YAPTIĞI BÜYÜK KATKIDAN DOLAYI MÜTEŞEKKİR OLDUĞUMUZU BELİRTMEK İSTERİM. ÇOK KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA OLAN VE “EİT’NİN GELİŞTİRİLMİŞ BİR İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE İYİ EĞİTİMLİ TOPLUMLAR VE GELİŞTİRİLMİŞ YÖNETİM İLE BÜTÜNCÜL VE SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİLERİN OLDUĞU VE SERBEST TİCARET BÖLGESİNİN DE YARATILMASINA ZEMİN HAZIRLAYAN” 2025 EİT VİZYONU SAYIN AKÇA’NIN DÖNEMİNDE HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR. SAYIN GENEL SEKRETER’E AYRICA, KIBRIS TÜRK HALKINA VERDİKLERİ DESTEKTEN ÖTÜRÜ DE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

ÜYE DEVLETLERLE ORTAK BİR TARİH VE KÜLTÜRE SAHİP OLAN KIBRIS TÜRK DEVLETİ, GENELİNDE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN VE ÖZELDE 2025 EİT VİZYON HEDEFLERİNE BAĞLIDIR.

ÜLKEMİZ, EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN AKTİVİTE VE ETKİNLİKLERİNE 1992 YILINDAN BERİ KATILMAKTADIR. 2012 YILINDA EİT’E GÖZLEMCİ ÜYE OLAN ÜLKEMİZİN GÖZLEMCİ ÜYELİĞİ 2015 YILINA KADAR UZATILMIŞTI. GÖZLEMCİ ÜYE OLDUĞUNDAN İTİBAREN KIBRIS TÜRK DEVLETİ, TEŞKİLATIN ÇALIŞMALARINA ELİNDEN GELDİĞİNCE KATKI KOYAN BİR GÖZLEMCİ ÜYE OLMUŞTUR.

BU BAĞLAMDA, ÜLKEMİZİN TÜM SEVİYELERDEKİ EİT TOPLANTILARINA KATILMAYA ÖZEN GÖSTEREN BİR GÖZLEMCİ ÜYE OLDUĞUNU, PEK ÇOK BAŞARILI EİT ETKİNLİKLERİNE EVSAHİPLİĞİ YAPTIĞINI, 2018 YILI EİT ETKİNLİK TAKVİMİNDE YER ALAN 4 ETKİNLİĞE DAHA ORTAK EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIMIZI VE BUNA İLAVETEN EİT ÜYE DEVLETLERDEN ÖĞRENCİLERE ÜNİVERSİTELERİMİZDE ÖĞRENİM GÖRMELERİ İÇİN BURS VERDİĞİMİZİ BELİRTMEK İSTİYORUM.

BUGÜNKÜ TOPLANTIDA GÖZLEMCİ ÜYELİĞİMİZİN UZATILACAĞINI BEKLİYOR VE ÜMİT EDİYORUM; BÖYLELİKLE ÜYE DEVLETLER İLE BİRLİKTE HEM BÖLGEMİZE HEM DE ÜYE DEVLETLERE YARAR SAĞLAYACAK HEDEFLER İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİZ. AYRICA, SEKRETERYA VE TÜM ÜYE DEVLETLERE, GÖZLEMCİ ÜYESİ OLDUĞUMUZ EİT’TE BİZE VERDİKLERİ DEĞERLİ DESTEKTEN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜR EDİYORUM.

BİLİNDİĞİ ÜZERE, HAKSIZ VE İNSANLIK DIŞI İZOLASYON HALKIMIZIN GÜNLÜK YAŞANTISINI DOĞRUDAN ETKİLEYEN OLUMSUZ BİR REALİTE OLUP, TEMSİLİYET VE TİCARETTEN, SPOR VE KÜLTÜRE HAYATIN HER ALANINDA ÜLKEMİZİN GELİŞİMİNİ ENGELLEMEKTEDİR.

SON 50 YILDIR ULUSLARARASI TOPLUM HER YIL İÇİN “BU YIL KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜM YILI OLACAK VE BÖYLECE KIBRISLI TÜRKLERİN MARUZ KALDIĞI İZOLASYON SON BULACAK” DİYE SÖYLEMLERE SARILMAKTADIR. ANCAK, KIBRIS’TA 50 YILDIR KAPSAMLI BİR ÇÖZÜME ULAŞILAMAMIŞTIR. DÖNEMİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETERİ KOFİ ANNAN’IN KAPSAMLI ÇÖZÜM PLANI’NIN KIBRIS RUM TARAFINCA BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUKLA REDDEDİLMESİNİN ARDINDAN YAYINLANAN 28 MAYIS 2004 TARİHLİ RAPORUNDA VURGULADIĞI ÜZERE “KIBRIS RUM TARAFI KIBRISLI TÜRKLER İLE GÜCÜ VE REFAHI PAYLAŞMAYA HAZIR DEĞİLDİR”. CRANS MONTANA, İSVİÇRE’DE 2017 YILININ TEMMUZ AYINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN VE BİR SONUCA VARILAMADAN ÇÖKEN KIBRIS KONFERANSI’NDA DÖNEMİN GENEL SEKRETERİ’NİN VARMIŞ OLDUĞU BU SONUÇ BİR KEZ DAHA TEYİT EDİLMİŞTİR.

ŞÜPHESİZ KIBRIS RUM TARAFININ TEK TARAFLI OLARAK SÖZDE “KIBRIS CUMHURİYETİ”NİN SUNDUĞU TÜM AVANTAJLARI KULLANMASINA OLANAK SAĞLAYAN SÖZKONUSU HAKSIZ İZOLASYON, KIBRIS RUM TARAFININ KIBRIS TÜRK HALKI İLE GÜÇ VE REFAHI PAYLAŞMAYA YANAŞMAMASINDA DA ANA ETKENLERDEN BİRİDİR. BU NEDENLE, İZOLASYONUN KALDIRILMASI KIBRIS RUM TARAFINI GÜÇ VE REFAHI KIBRISLI TÜRKLER İLE PAYLAŞMASI YÖNÜNDE CESARETLENDİRECEK, BÖYLECE KIBRIS’TA ÇÖZÜM DAHA ULAŞILABİLİR OLACAKTIR.

 

UMUT EDİYOR VE GÜVENİYORUM Kİ, EİT SEKRETERYASI VE KARDEŞ ÜYE ÜLKELER HALKIMIN ÜZERİNDE UYGULANAN HAKSIZ İZOLASYONLARIN HAFİFLETİLMESİ İÇİN ACİLEN SOMUT ADIMLAR ATACAKTIR.

BU ÇERÇEVEDE, KIBRIS TÜRK HÜKÜMETİ OLARAK GEREK EİT SEKRETERYASI GEREKSE HER BİR KARDEŞ ÜYE DEVLET İLE İLİŞKİLERİMİZİ VE İŞBİRLİĞİNİ İZOLASYONLARIN HAFİFLETİLMESİ ADINA VE TÜM TARAFLAR İÇİN YARARLI SONUÇLAR DOĞURACAK ŞEKİLDE DAHA DA İLERİYE GÖTÜREBİLMEK İÇİN BİR YOL HARİTASI GELİŞTİRMEYE HAZIR OLDUĞUMUZU BELİRTMEK İSTERİM. BU BAĞLAMDA, 2025 EİT VİZYON’UNDA BELİRTİLDİĞİ ÜZERE, “TİCARET, ULAŞIM, ENERJİ, TURİZM, EKONOMİK BÜYÜME VE VERİMLİLİK İLE TOPLUMSAL REFAH VE ÇEVRE” ALANLARINDA İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ.

İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

3  madde