Avrupa Birliği Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komiseri Elisa Ferreira’nın Adamıza ahiren gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde yaptığı bir açıklamada “bütün Kıbrıslıların AB vatandaşı oldukları ve ülkenin tümünün Avrupa’nın parçası olduğu” yönündeki sözleri AB’nin Ada’daki gerçekleri görmezden gelen yanlı tutumunun yeni bir göstergesidir. AB, Adamızda yaşanan gelişmelerden ve gerçeklerden kopuk değerlendirmelerine her gün bir yenisini eklemektedir. Ferreira’nın bu yöndeki açıklamaları, Adamıza ilişkin karar alma yetkisi bulunmayan Kıbrıslı Rumlara AB tarafından verilen koşulsuz desteği gözler önüne sermektedir. Kıbrıs Türkleri yok sayılarak haklarının görmezden gelinmesi maksadıyla Rumlar tarafından bir araç olarak kullanılan “Kıbrıslılık” söyleminin AB tarafından benimsenerek kullanılması da AB’nin hiçbir koşulda Kıbrıs meselesinde taraflara eşit mesafede durabilen bir kurum olamayacağının kanıtıdır. Egemen bir halk olan Kıbrıs Türklerinin egemenliğini inkar ederek, bir “toplum” hatta sadece birer “birey” olarak görmeyi yeğleyen bu söylem Kıbrıs Türk Halkı’nın kimliği ve Ada üzerindeki söz hakkını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

AB’nin hiçbir ehemmiyeti olmayan mali yardımlarının Kıbrıs Türk halkına karşı şantaj olarak kullanılmaya çalışılması ve bu gibi benzer yanlı tutumlar ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni AB ile olan ilişkilerini gözden geçirmeye zorlamaktadır.

Rum politikaları çerçevesinde Kıbrıs Türk Halkı’nın egemen eşitliğini görmezden gelmeyi siyaseti haline getiren Avrupa Birliği yetkililerini, Ada’nın iki eşit tarafından biri olan Kıbrıs Türklerine karşı adil bir yaklaşım sergilemeye ve Ada’daki gerçekleri görmeye davet ediyoruz. Ancak, AB’nin bu beklentimizi yerine getirebilecek bir kurum olmadığının da bilinci içerisindeyiz. Alacağı tüm kararlarda, üye yaptıkları Kıbrıslı Rumların onayına ihtiyacı olan AB’nin Kıbrıs konusunda tarafsız politikalar izlemesi mümkün değildir.

Dolayısıyla tekrardan vurgulamak isterim ki;

  • GKRY “Kıbrıs Cumhuriyeti” değildir.
  • “Kıbrıs Cumhuriyeti” diye bir AB ülkesini tanımıyoruz.
  • KKTC, AB üyesi bir devlet değildir.
  • KKTC, AB üyeliği için başvurmuş bir Devlet değildir.