Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak gittiği Ankara’da resmi ziyaretlerine dün başladı.

İlk olarak KKTC Ankara Büyükelçiliği ve Anıtkabir’i ziyaret eden Bakan Ertuğruloğlu, akşam da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun onuruna verdiği iftar yemeğine katıldı.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu bugün ise ilk olarak Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Heyetler arası görüşmenin ardından iki Dışişleri Bakanı ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Bakan Ertuğruloğlu, Rum tarafı ile henüz mutabakatımız yok. Kıbrıs Türkleri’nin çözmeye çalıştığı Kıbrıs sorunu farklıdır, Kıbrıs Rumları’nın çözmeye çalıştığı Kıbrıs sorunu farklıdır. Sorunun tarifinde mutabakat olmalı. Bu mutabakat olmadığı sürece Sayın Ban Ki-moon görüşme yapabilir, gayet doğal. Hâkimiyetçi zihniyet devam ettiği sürece Kıbrıs’ta bir anlaşma olması bana göre çok olası görünmüyor. Rum tarafının hâkimiyetçi zihniyetini kaybetmesi lazım. Kıbrıs Türkü’nün kendisine eşit bir halk olduğunu görmesi ve saygı göstermesi lazım, bizi domine etmesi değil, dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da basın toplantısındaki konuşmasında, Türkiye ile KKTC arasında yeni dışişleri bakanı, başbakan ve cumhurbaşkanının karşılıklı olarak ziyaret yapmasına yönelik bir gelenek  olduğunu    hatırlattı.

KKTC Dışişleri Bakanlığı ile yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini belirten Çavuşoğlu, şu andaki bölgesel konular, Kıbrıs’ta devam eden müzakere süreci ve hedeflerin bunu gerektirdiğini vurguladı.

Türkiye’nin KKTC’ye müzakere sürecinde desteğinin Kıbrıs Türk tarafının çıkarlarını koruyacak şekilde sürdüreceğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Bu yıl içinde bir çözüme ulaşılmasını arzu ediyoruz. Rum kesiminde seçimler bitti. Artık sığınacak bir bahanenin kalmadığını da söylemek istiyoruz. Liderler ve müzakereciler arasında daha sık görüşmeler yapılması gerekiyor,” diye konuştu. Kıbrıs sorunun çözümünde yaşanan gecikmenin sorumlusunun Türkiye olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, “Tek taraflı gaz rezervleri ile ilgili attıkları adımlar ve bizim verdiğimiz karşılıktan sonra masadan çekilmeleri gibi birçok sebepten bu gecikmenin sebebi KKTC, Türkiye değildir. Artık sürecin hızlanması gerekiyor. 1 artı 5 toplantısının da yapılması gerekiyor, eğer  çözüm   isteniyorsa,”  ifadesini  kullandı.

Çavuşoğlu, Kıbrıs trafındaki gaz ve petrol rezervleri üzerinde KKTC ve Kıbrıs Türk halkının da haklarının olduğuna dikkati çekerek, yer altı kaynaklarından elde edilecek gelirin nereye harcanacağına da birlikte karar verilmesi gerektiğini, tek taraflı olarak karar verilemeyeceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs’ta 19 Haziranda başlayıp, halen devam etmekte olan yangınla ilgili olarak yaşanan sürece de değindi.

“Türk uçaklarını ve helikopterini Rum tarafına indirmeye çalışıyor. Bu bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil. Aynı şekilde kendisi Dünya İnsani Zirvesi için İstanbul’a geldi. Biz misafirperverliğimizi gösterdik. Sayın Cumhurbaşkanımız bir yemek verdi. Bu resmi bir etkinlik değildi ve Sayın Akıncı’yı da bu yemeğe çağırdık. Biz isterdik ki böylesine gayrı resmi bir yemekte nasıl Davos’ta veya başka ortamlarda bir araya geldilerse, burada da yan yana gelsinler ve dostluk mesajı versinler. Güven artırıcı tedbirler de çok önemli. İki halk birlikte yaşayacak. Dostların bir araya geldiği akşam yemeğinde bile Akıncı ile bir araya gelmeyi istemediği gibi yaptığı açıklamalar da hoş değildi. O nedenle Rum kesimine diyorum ki en azından insani konuları bile suistimal etmeyin. Karşılık vermeseniz bile bunu başka yerlere çekmeye çalışmayın.”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu basın toplantısının ardından resmi temasları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından da ayrı ayrı kabul edildi.Bakan Ertuğruloğlu akşam ise KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut’un onuruna vereceği iftar yemeğine katılacak.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, yarın saat 15:00’te Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.