Enformasyon Logo

 BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, “BM, AB ve Kıbrıs sorunu umurunda olan herkes olarak yapmamız gereken, bu önemli süreçte onları desteklemek. Bu anı iyi değerlendirmeliyiz ya da büyük hayal kırıklığı olacak” şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle Kıbrıs’ta çözüm için yapılması gereken hazırlıkları görüştü.
Eide, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn ve bölgesel politikadan sorumlu AB Komisyonu Üyesi Corina Cretu ile bir araya geldi.
Schulz’la ortak basın açıklaması yapan Eide, Kıbrıs’ta çözüm için yoğun çalışan iki liderin bu hedefe bağlılıklarını her gün gözlemlediğini belirterek, “Gerçekten umutluyum” dedi.
Eide, “BM, AB ve Kıbrıs sorunu umurunda olan herkes olarak yapmamız gereken, bu önemli süreçte onları desteklemek. Bu anı iyi değerlendirmeliyiz ya da büyük hayal kırıklığı olacak” şeklinde konuştu.
Schulz

AP Başkanı Martin Schulz ise Kıbrıs sorununda uzun süredir ilk kez “öngörülebilir bir zamanda çözüm için gerçek bir umut yakalandığını” kaydederek, 21 yıllık AP kariyerinde Kıbrıs’ın birleşmesi konusunda ilk kez bu kadar umutlu bir ortama şahit olduğunu söyledi. Schulz, “Avrupa Parlamentosu’nun çözüme destek için ne gerekiyorsa yapacağı konusunda güvence verdiğini” söyledi.