Enformasyon Logo

Rum Politis gazetesi, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs sorununun çözümünün uygulanabilmesi için gerekli finansmanın sağlanması konusunu, New York ve daha sonraki dönemlerde gerçekleştireceği temaslarda gündeme getireceğini açıkladı.
AB’nin neredeyse tüm liderlerinin bu yaz Kıbrıs’a geldiklerini, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın da burada olduğunu ifade eden Eide, uluslararası toplumun Kıbrıs sorununa yönelik ilgisine dikkat çekti.
Eide, gelecek hafta New York’ta, uluslararası toplumun bu ilgisini, çözümün mali açıdan desteklenmesi amacıyla bir fon kurulması yönünde değerlendirmek için temaslarda bulunacağını belirterek “bu konuda ne kadar çabuk ve çok başarılı olursak kritik konuların da o kadar kolay çözüleceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.
Gazete, Eide’nin bu girişimin iki liderin onayı akabinde başlayacağını ve çözümün uygulanmasının kimin tarafından finanse edileceğine dair Kıbrıslı Rumların ve Türklerin endişelerini çözüm öncesinde gidermeyi hedeflediğini yazdı.