Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 2016’da çözüme ulaşılamaması halinde, mevcut müzakere sürecinin sona ereceğinin bir gerçek olduğunu söyledi.
Dünya Basın Konseyleri (WAPC) Yönetim Kurulu Toplantısı’nın açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, on yıllarca ambargolara maruz kalmış Kıbrıs Türklerine yönelik gösterilen açık kalplilikten dolayı WAPC’ye teşekkür etti ve WAPC’nin bir Kıbrıslı Türk sivil toplum örgütünü üye yapan ilk uluslararası kuruluşlardan biri olduğunun altını çizdi.
-Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Rum Liderinin anlaşmaz tutumundan dolayı New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri ile KKTC Cumhurbaşkanı arasında yer alan toplantıdan bir takvim, Kıbrıs sorununa 2016’da çözüm bulmak için gerekli olan 5’li görüşmeyi de içeren bir yol haritası çıkmadığına dikkat çekti.
Ertuğruloğlu, “50 yılı kapsayan müzakerelerin sonunda, 2016’da da bir çözüme ulaşılamadığı takdirde iki taraf arasında devam eden mevcut sürecin sona ereceği bilinen bir gerçektir” dedi.
Kıbrıslı Türklerin geçmişte Kıbrıslı Rumlar tarafından uğratıldığı mağduriyetler sonrasında 1983’te kurduğu KKTC’de demokrasisi ve ekonomisinin güçlenmesi için çalıştığını kaydeden Ertuğruloğlu, KKTC’de yer alan seçimlerin de adil yapıldığının Özgürlük Evi raporunda da belirtildiğine işaret etti.