Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının milli mücadele yılları lideri Dr. Fazıl Küçük’ü saygı ve rahmetle andığını belirterek, hayatını Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesine adayan Dr. Küçük’ün Kıbrıs Türk tarihiyle bütünleşmiş bir lider olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Dr. Fazıl Küçük’ün 33. ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ertuğruloğlu, mesajında, Dr. Küçük’ün; hayatını Kıbrıs Türklerinin varlığını korumaya adamış büyük bir devlet adamı olduğunu belirterek, milli mücadele yıllarında üstlendiği görevle topluma öncülük ettiğini, cesaret verdiğini ve halkın geleceğine her zaman ışık tuttuğunu kaydetti.

Dr. Küçük’ün zor ve acılar içinde geçen milli mücadele yıllarında Kıbrıs Türk toplumunu bağımsızlığına ve egemenliğine kavuşturmak adına yaptıklarının saymakla bitmeyeceğini belirten Ertuğruloğlu, Dr. Küçük’ün, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve mücadele arkadaşları ile birlikte en zor yıllarda ortaya koyduğu cesaret ve kararlılığıyla halkına öncülük ettiğini, tüm baskı, tehdit ve saldırılar karşısında umutsuzluğa kapılmadan ve yılmadan halkıyla birlikte mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı.

Ertuğruloğlu, Dr. Küçük’ün halkını çok seven, her zaman yardım eden bir kişi olduğunu, milli mücadele yıllarında üstlendiği zor görevle de Kıbrıs Türklerinin lideri olarak öne çıktığını ve Kıbrıs Türklerinin yok edilmesini önlemek için büyük bir fedakarlıkla çalıştığını anlattı.

Dr. Küçük’ün ayrıca Kıbrıs Türklerini tarihi uluslararası görüşmelerde temsil ettiğini, davasını ve sesini dünyaya duyurmak için çalıştığını ifade eden Ertuğruloğlu, Halkın Sesi gazetesinde yazdığı yazılarla Kıbrıs Türk halkını aydınlatma ve örgütlemek için çalıştığını vurguladı.

Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının bugün, Dr. Küçük’ün, o zor yıllarda azim ve kararlılıkla verdiği mücadeleler sayesinde kendi devleti ve bayrağı altında bağımsız, özgür, egemen, güven ve huzur içinde yaşadığını belirtti.

Dr. Küçük’ün gelecek nesillere anlatılması ve daima hatırlanması için üzerlerine düşen görevi her zaman yerine getireceklerini vurgulayan Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 33. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle andığını aktardı.