Enformasyon Logo

İki toplumun siyasi partileri, sendikaları, iş dünyası temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek, “ortak kaygı ve zorlukların rahatlıkla ifade edilebileceği, tüm kesimleri kucaklayan, kapsayıcı ve sürekliliği olan yapıcı diyalog ve bilgi paylaşım ortamına olan ihtiyacı gidermek üzere” oluşturduğu; İki Toplumlu Kıbrıs Diyalog Forumu (İTKDF), dün ara bölgede düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.
Basın toplantısında, Kıbrıs Türk Müzakereci Ergün Olgun ve Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis başkanlığındaki müzakere heyetleri, bazı siyasi parti temsilcileri, sendika, sivil toplum örgütü temsilcileri ile işadamları da hazır bulundu.
Ortak deklerasyonda “İki toplumun siyasi partileri, sendikaları, iş dünyası temsilcileri ve sivil toplum örgütleri olarak Kıbrıs Diyalog Forumu’nu oluşturmak için güçlerimizi birleştirdik. Kıbrıs Diyalog Forumu, ortak kaygı ve zorlukların rahatlıkla ifade edilebileceği, tüm kesimleri kucaklayan, kapsayıcı ve sürekliliği olan yapıcı diyalog ve bilgi paylaşım ortamına olan ihtiyacı gidermek üzere oluşturuldu. İnanıyoruz ki diyalog toplumların en geniş kesimleri ile liderlikler arasındaki karşılıklı bilgilendirmeni güçlenmesine odaklanacak ve Kıbrıs sorunu ile ilgili konularda ortak görüş birliği sağlanmasına katkıda bulunacaktır,” denildi.