Enformasyon Logo

Rum tarafında faaliyet gösteren “Federal Kıbrıs” (KOK) isimli hareket, Rum tarafında ve KKTC’de Kıbrıs’ta federal bir devlet kurulması gerektiği görüşünün savunulacağı yeni bir dizi panel, seminer ve sunum gerçekleştiriyor.
Rum Alithia gazetesinin haberine göre KOK temsilcileri Niyazi Kızılyürek, Yakovos Meniku ve Sula Hacikiriaku dün basın toplantısı düzenleyerek, “çözüm ve yeniden birleşme için gerçeklerin aydınlatılması ve uzlaşı şarttır” sloganıyla başlatacakları yeni tur etkinlikleri açıkladı.
Düzenleyeceği etkinliklerde federasyon, federal devletlerin işleyişi hakkında bilgi vermeyi hedefleyen KOK “gerçeğin aydınlatılması, her iki toplumun yakınlaştırılması, geçmişin travmalarını atlatmaları ve geleceğe birlikte yürümeleri için elinden geleni yapacağı” iddiasıyla yola çıkıyor.
Habere göre KOK, Rum tarafında Kasım-Aralık döneminde kent merkezleri ve köylerde, üniversitelerde ve diğer yerlerde paneller, seminerler düzenleyecek, broşür ve el kitapçıkları dağıtacak. İlk etkinlik olarak, 25 Eylül’de Kızılyürek tarafından kaleme alınan “Bir Şiddet Dönemi. Karanlık 1958” isimli kitabın tanıtımı yapılacak. Ekim ayında Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ve perspektiflerle ilgili panel düzenlenecek, Kasım sonuna doğru da Rum Gazeteciler Birliği lokalinde merhum gazeteci Stavru Angelidis’in ‘Cesaretle’ isimli eserinin tanıtımı yapılacak. KOK, soru-cevap şeklinde hazırlanmış “Kıbrıs’ta Çözüm ve Federasyon” isimli el kitapçığı da bastırıp dağıtacak. Kıbrıs’taki bütün dini grupların temsilcilerinin de katılacağı “Kıbrıs sorununun çözümünün şartı uzlaşı ve gerçek” isimli seminer düzenleyecek.
KOK faaliyetlerinin KKTC’ye de sarkacağını, Ocak-Şubat 2016’da siyasi paneller ve bilimsel seminerler düzenleneceğini belirten gazete, KOK’un çoğu etkinliğine Kıbrıslı Türk konuşmacı ve tartışmacıların da katılacağını, KKTC’de de Güney’de düzenleyeceklerine benzer etkinlikleri düzenleyeceğini belirtti.