Enformasyon Logo

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, “Türkiye’nin olduğu gibi, İngiltere de Kıbrıs’ta çözüm bekliyor. Biz de İngiltere olarak bunu destekliyoruz” dedi.

Ankara’ya, 8’inci Büyükelçiler Konferansı’na katılmak üzere gelen Hammond, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, adada bu kadar önemli gelişmelerin olmasının belli faktörlerden kaynaklandığını ifade etti. Bu faktörlerden bir tanesinin de Türk hükümetinin çözüm için verdiği destek olduğuna işaret eden Hammond, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin olduğu gibi, İngiltere de Kıbrıs’ta çözüm bekliyor. Biz de İngiltere olarak bunu destekliyoruz. İngiltere de Türkiye gibi garantör bir ülke. Biz, iki toplum arasında çözümün gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız. Her zaman Doğu Akdeniz’den iyi haberler almıyoruz. Son birkaç yıldır daha fazla zorluk karşımıza çıkıyordu Akdeniz’de ama adadan çözüme ilişkin iyi bir haber alabilirsek bu Türkiye’nin de Kıbrıs’ın da Yunanistan’ın ve elbette ki İngiltere’nin kutlayabileceği bir şey olacak. Bu bizim için de kutlanacak bir şey olacak, çünkü hem Türk kökenli hem de Rum kökenli Kıbrıslılara en yoğun şekilde ev sahipliği yapan ülkelerden biri de biziz.

Bugün bir kez daha çok daha yoğun bir şekilde çalışmak için taahhüdümüzü ortaya koymak istiyoruz. Bu tarihi fırsat değerlendirilecektir. Bir kez daha bütün garantör güçlerin takdiriyle ortaya çıkacaktır. Uluslararası toplum da bunu destekleyecektir.”