Enformasyon Logo

Hellim dosyasının son 10 yıl içerisinde ikinci kez AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandığı ve bu durumun, hellimin “Menşe İsmi Korumalı Ürün” olarak tescil edilmesi için yeni bir çaba başlatılmasına vesile olduğu bildirildi.
Rum Politis gazetesi, hellim dosyasında, “Halloumi”nin Türkçe adının “Hellim” olacağının belirtildiğini; Kıbrıslı Türklerin, ürettikleri hellime Rumca ve Türkçe ismi aynı anda verebileceklerinin veya sadece Türkçe ismi kullanabileceklerinin ifade edildiğini kaydetti.
Habere göre hellim dosyasında, hellimin “taze hellim” veya “eski hellim” olarak iki çeşitte üretilebileceği belirtilirken, her iki çeşidin nasıl üretildiğiyle ilgili bilgiler de aktarıldı ve ağırlıkların, 150 ile 350 gram arasında olması gerektiği belirtildi.
Bu arada gazete, Avrupa Komisyonu’nun Yeşil Hat Tüzüğü ile ilgili bir değişiklik önerisini de onayladığını kaydederken, değişiklik önerisinin ne olduğu konusunda detay vermedi.
Haberde, Avrupa Komisyonu’nun “Bureau Veritas”a da, (Uluslararası bağımsız gözetim, uygunluk kontrolü, denetim, kalite, çevre, sağlık ve risk önleme hizmetleri) AB Tüzükleri kapsamında, coğrafi ürün ve gıdaların denetimini gerçekleştirecek yetkili kurum olarak onayladığı belirtildi.