Enformasyon Logo

Kıbrıs çözüm müzakereleri çerçevesinde dün bir araya gelen müzakereciler, görüşmelerin daha verimli sürdürülebilmesi için her iki tarafın Teknik Komitelerinin birlikte çalışma prensibi geliştirildi. İlk olarak ekonomi komiteleri bir araya geliyor.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun yaptığı açıklamaya göre, Türk Müzakereci Özdil Nami ile Rum Müzakereci Mavroyannis dün Ledra Palace’ta yaklaşık 4 saat süren bir toplantı yaptı.
Toplantıda BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ve müzakere heyetlerinin üyeleri de hazır bulundu.
Sözcü Barış Burcu, toplantıda, Güven Yaratıcı Önlemler ve özlü görüşmelerin daha verimli sürdürülebilmesi için her iki tarafın Teknik Komitelerinin birlikte çalışma prensibinin geliştirildiğini belirtti. Burcu, ilk olarak, ekonomi komitelerinin bir araya gelip, ekonomik konularda ortak görüş üretimine katkı koymalarının kararlaştırıldığını kaydetti.
Burcu, “Ayrıca, anımsatmak isterim ki, Sayın Cumhurbaşkanımız, kararları daha önce alınan Güven Yaratıcı Önlemler’in bir an önce hayata geçirilebilmesi için hükümetimizden ivedilikle gereğini yerine getirmesini talep etmişti” dedi.
Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum toplumu Lideri Nikos Anastasiadis’in 17 Haziran Çarşamba günü yağacağı liderler toplantısından önce müzakerecilerin görüşme sürecine yoğunluk kazandırma çabalarının sürdüğünü belirtti.
Müzakerecilerin 12 Haziran Cuma günü ve 15 Haziran Pazartesi günleri görüşeceğini kaydeden Burcu, tam gün sürmesi planlanan görüşmelerin BM İyi Niyet Misyonu Ofisi’nde yapılacağını söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de 17 Haziran’daki liderler görüşmesine katılacağını kaydetti.
Eide’nin, liderler görüşmesinden bir gün önce sabah saatlerinde liderlerle ayrı ayrı görüşeceğini belirten Burcu, BM diplomatının aynı gün öğleden sonra görüşmecilerle birlikte liderler toplantısının son hazırlıklarını yapacağını söyledi.