Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerin yeniden başlaması için yapıcı davranacağını herşeyin Rumların tavrına bağlı olduğunu belirtti.

Kıbrıs Gazetesine konuşan Nami, Kıbrıs Rum tarafının geçmişte olduğu gibi müzakereler başlamak için ön şart koyması halinde görüşmelerin askıda kalacağını söyledi.

Nami, NAVTEX’in 6 Nisan’da sona ermesi ve Saipem 1000’in üç aylık bir bakıma alınacak olması nedeniyle verilecek arada, Kıbrıs Türk tarafının yeni bir NAVTEX ilan etmeyeceğim Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi’ni de bölgeye göndermeyeceğini söyledi.

Bakan Nami, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu süre içerisinde masaya dönmesinden memnun olacağını ancak ocak ayında verilen bir haftalık arada Kıbrıslı Rum liderlerin masaya dönmek yerine bazı şartlar öne sürdüğünü hatırlattı.

Nami, “Üç aylık süre içerisinde müzakereler başlar ve bu arada Rumlar yeniden doğal gaz araştırmasına girişirse, biz de gerekli cevabı vermek zorunda kalırız” uyarısını da dile getirdi.

Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyiannis’in “Doğalgaz çalışmalarına Nisan ortasında verilecek ara nedeniyle müzakerelere yeniden başlaması fırsatı doğacağı yönündeki sözlerini değerlendiren Bakan Nami, “Ocak ayının başında verilen bir haftalık arada Kıbrıs Rum tarafı masaya dönmedi. Bu konuda yapılan açıklamalara rağmen Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in resmi tavrının ne olacağı henüz belli değil” dedi.