KKTC Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı arasında İşbirliği Protokolü imzalandı. İşbirliği protokolüne Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve Türkiye’nin AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu imza koydu.

İmza töreni öncesinde konuşan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Türkiye’nin AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu ağırlamaktan onur duyduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın son derece büyük bilgi birikimi olduğunu kaydeden Nami, “Bundan bizim de faydalanma ihtiyacımız ortada” dedi.

Kıbrıslı Türklerin önemli bir dönemden geçtiğine dikkati çeken Nami, liderlerin ortak açıklaması ile yeniden başlayan müzakere sürecinin başarı ile tamamlanması ve birleşik bir Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklerin AB’de hak ettiği yeri almasının en büyük hedefleri olduğunu söyledi.

Bakan Nami “Bu ortak amaç doğrultusunda işbirliğimizi artırarak devam ettireceğiz” dedi. Türkiye’nin AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu da, KKTC’de olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.
Bakan Nami ile 10 yıl önce KKTC’nin çıkarlarını uluslararası alanda savunurken yollarının kesiştiğini anlatan Çavuşoğlu, Nami ile o günden bu yana birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile her platformda sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin değil KKTC’nin menfaatlerini de savunmak için çalıştıklarını söyleyen Çavuşoğlu, KKTC’nin uluslararası alanda statüsünün yükseltilmesi için her türlü çabayı sarf ettiklerini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti AB Bakanlığı olarak müzakere sürecine tam destek verdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun teklif ettiği gibi sürecin hızlanarak devam etmesi, ucu açık değil, kalıcı barışı sağlayan, adaletli bir süreç olması arzularını dile getirdi.

Çavuşoğlu, Bakanlık olarak KKTC’nin AB nezdindeki çalışmalarına tam destek verdiklerini kaydederek, imzalanan protokol ile bunun somut olarak teyit edilmiş olacağını söyledi.

Protokol, KKTC Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye’nin AB Bakanlığı olarak AB katılım ve müktesebata uyumu sürecine ilişkin işbirliğinin geliştirilmesi hedefiyle imzalandı.

Bu protokolün etkin uygulanmasını sağlayacak ve yılda en az bir defa olmak kaydıyla Müsteşar veya Müsteşar Yardımcıları seviyesinde toplanacak bir Ortak Komite kurulması hükme bağlandı.

Protokol;
-KKTC Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti AB Bakanlığı’nın kendi alanlarına giren konularda ortak faaliyet, proje geliştirmesine,

-Müktesebata uyum kapsamında hazırlanan mevzuatın, uygulanmasına ilişkin deneyimlerin paylaşılmasına,

-İdari kapasitenin arzu edilen seviyeye gelmesi için teknik destek sağlanmasına,

-İki ülkenin kamu kurumları arasında eşleştirme projeleri yapılmasına,

-Her yıl uygun sayıda personelin staj yapmak üzere Ankara ve Lefkoşa’da görevlendirilmesine yardımcı olacak.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami bugün ayrıca, Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

KKTC Dışişleri Bakanlığı ile TC Avrupa Birliği Bakanlığı arasında “2014-2016 Avrupa Birliği Müktesebatına Uyum Programı” na ilişkin imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde heyetlerarası bir çalışma yemeği düzenlendi.