Enformasyon Logo

ABD’nin, John Koenig’den boşalan Güney Kıbrıs’taki büyükelçiliği için ABD Başkanı Barack Obama tarafından seçilen diplomat Kethleen Ann Doherty’nin Çarşamba günü ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde alındığı mülakatta Rum kökenli New Jersey senatörü Robert Menendez’in sorusunu cevaplarken” işgal” demediği için atanması riske girdi. Rum Simerini gazetesinin  haberine göre Washington’daki iyi bilgili kaynaklar Doherty’nin, Menendez’in “Kıbrıs’ta Türk istilası ve işgali” sorusuna tatmin edici bir cevap vermemesi durumunda büyükelçi atanmasında zorluklar yaşanacağı kanaatini taşıyor.

Amerikan Senatosu tüzüğü gereği herhangi bir senato üyesi, ABD Başkanı tarafından yapılan bir atamayı süresiz dondurabiliyor.
Doherty’nin, Menendez “sizden, gelecekte Kıbrıs’ta asla istila olmadığının söylendiğini duymayacağım garantisini alabilir miyim?” sorusuna cevap vermekten kaçındığı, Menendez’in de “Dışişleri Bakanlığı’nın, bugün verdiğinizden daha iyi bir yazılı cevap vermenize müsaade etmesini dilerim” dediği kaydedildi.
Doherty mülakatı sırasında yaptığı konuşmada, “cesur ve vizyon sahibi” diye nitelediği iki liderin de adil ve sürdürülebilir barışı getirecek bir çözümü taahhüt ettiği bu konjonktürün Kıbrıs için ümit verici olduğunu belirterek BM ile birlikte, liderlerin iki bölgeli iki toplumlu federasyon çabalarını kolaylaştırma ümidini dile getirdi.