Ertuğruloğlu, İsrail-Filistin konulu toplantıda yaptığı konuşmasında, Gazze’de sorun ancak iki devletli çözümle sonlanacaktır dedi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 24 Şubat tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca İstanbul’da düzenlenen ve “İşgal Altındaki Filistin Topraklarında İşgalci İsrail Yönetimi’nin Dezenformasyon Faaliyetleri ve Gazetecilere ve Medya Kuruluşlarına Yönelik Saldırıları” teması ile gerçekleşen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısına katılarak bir konuşma yapmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle dijitalleşmenin yaygın kullanımı, haber kaynaklarının çoğalması ve dolayısıyla algı yönetimi, dezenformasyon ve manipülasyonun da artmış olduğuna değinmiş ve İsrail hükümetinin Gazze’de işlediği savaş suçlarını gizlemek için bu yöntemi kullanıp uluslararası kamuoyunun dikkatini farklı bir cepheye taşıdığını ifade ederek, Gazze’de sorunun ancak iki devletli çözümle sonlanacağını vurgulamıştır.

Bakan Tahsin Ertuğruloğlu, toplantı marjında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ve Nijer İletişim, Posta ve Dijital Ekonomi Bakanı Sidi Mohamed Raliou ile bir araya gelmiştir.

İstanbul’daki ikili temaslarını tamamlayarak bugün adaya dönecek olan Ertuğruloğlu’na İstanbul Başkonsolosu Fatma Mallıdağ Demirel, Üçüncü Sekreter Esma Eroğlu ile Basın – Yayın ve Enformasyon Memuru Mert Efekan eşlik etmiştir.