Enformasyon Logo

Roma Katolik Kilisesi Yönetim Kurulu Doğu Kiliseleri Cemaati Valisi Kardinal Leonardo Sandri, Gürpınar’daki Ay. Marina Kilisesi ve Özhan’daki Ay. Archangelos Michael Kilisesi’nde dua etti.
Sandri, Ay Marina’da Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin tarafından karşılandı.
1974 öncesinde Gürpınar ve Özhan’da yaşayan Maronitler de Sandri ile dua etti.
Ay. Marina Kilisesi’ndeki dua sırasında, ada için iyi dileklerde bulunan ve barışa destek belirten Sandri, barışa ulaşılması yönünde çaba sarf eden kişilere takdirlerini de ifade etti.
Kardinal Sandri, “en erken zamanda adaya barış gelmesi için” dua etti.
Duanın ardından Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Kardinal Sandri ve ekibine Kıbrıslı Türkler adına “hoş geldin” dedi; Cumhurbaşkanı Akıncı’nın iyi dileklerini iletti ve Maronitler için önemli bir bina olan kilisenin restorasyonuna katkı koymaktan dolayı mutluluklarını ifade etti.
Kapsamlı çözüm müzakerelerinin devam ettiği bu dönemde, tüm tarafların bir arada yaşama kültürü içerisinde olmasını önemsediklerini ve bunun için kilisede olduklarını dile getiren Erçin, Kardinal’e ziyaretinden dolayı teşekkür etti.
Müzakerelerin sürdüğünü ve önemli bir süreçten geçildiğini kaydeden Erçin “ Sizlerin ve Maronit halkın da desteğiyle hep birlikte bu adada barış içinde yaşayacağız, Maronitler Kıbrıs kültürünün önemli bir parçasıdır” dedi.