Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 32’nci kuruluş yıldönümü münasebetiyle KKTC Doha Temsilcisi Aytuğ Fazıl Plümer ve eşi Serpil Plümer’in ev sahipliğinde W Doha Hotel’de çok sayıda vatandaş ve davetlinin katılımıyla bir resepsiyon verildi.

Resepsiyona TC Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok ve eşi yanısıra Doha’daki yabancı büyükelçiliklerden de çok sayıda büyükelçi ve diplomat katıldı. Resepsiyonda ayrıca bazı Katarlı yetkililer ile Türk ve Katarlı işadamları da hazır bulundu.

Temsilci Aytuğ Plümer, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Katar Devletinin KKTC’nin haklı davasına vermekte olduğu desteğe teşekkür ederek son yıllarda Katar ile ticaret ve turizm alanlarında gelişen ilişkilere dikkat çekti.

KKTC Dışişleri Bakanının Şubat/Mart aylarında Katar’a yapmış olduğu resmi ziyaretin tarihi önemine vurgu yapan Plümer ikili ilişkilerin geliştirilmesi için mevcut potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Plümer konuşmasında devamla gıda güvenliği ve su konularında ortak işbirliği imkânlarının mevcut olduğuna işaret ederek, Türkiye’den boruyla su getirme projesinin tamamlanması ve suyun barajlarımıza akmaya başlamasıyla bu işbirliği alanlarının daha da genişleyeceğini belirtti. Aytuğ Plümer, eğitim sektörüne çok büyük önem atfeden Katar Devletiyle Doğu Akdeniz’de bir eğitim adası haline gelen KKTC arasında bu alandaki ilişkilerin gelişmesinin önemine de vurgu yaptı. Temsilci Plümer, Katarlı işadamlarını KKTC’ye yatırım yapmaya davet etti.

Temsilci Plümer ayrıca Ada’da iki taraf arasında devam eden müzakerelerde gelinen aşamaya da değinerek, Kıbrıs Türk tarafının sürecin başarıya ulaşmasını arzuladığına vurgu yaptı.

_MG_0140 _MG_0161