Enformasyon Logo

Rum Politis gazetesi, “Lefkoşa Üniversitesi” tarafından 9 -11 Eylül tarihleri arasında, Güney Kıbrıs genelinde gerçekleştirilen ankete göre Rumların, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nden memnun olmadıkları ve neredeyse yarısının “Muz Cumhuriyeti” nitelendirmesi yaptığı bildirildi.
Ankete göre katılımcıların yüzde 41’i, “Kıbrıs Cumhuriyeti” için “Muz Cumhuriyeti” nitelendirmesinde bulunurken, yüzde 50’si “yarı demokratik” ve “otoriter siyasi sistemi olan” bir cumhuriyet değerlendirmesi yaptı.
Habere göre, katılımcıların, demokrasi için 10 üzerinden 5,3 puan verdiği ankette, Güney Kıbrıs, demokratik anlamda “dünyadaki 167 ülke” arasında 73. sıraya yerleştirildi. Ankete katılanların yüzde 92’lik kesiminin, demokratik yönetimi, diğer yönetim şekillerinden daha fazla tercih edeceği yönünde görüş belirtti.
Katılımcıların yüzde 53’ü, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin çok sayıda problemi ve eksikliği bulunduğu görüşünü beyan ederken, yüzde 33’ü de başarıdan söz etti.
Katılımcılar, en demokratik dönemin Tasos Papadopulos’un başkanlık yaptığı dönem olduğunu beyan ederken, demokratik anlamda en kötü dönemin Dimitris Hristofyas’ın başkanlık dönemi olduğunu belirtti.
Ankete göre katılımcıların büyük çoğunluğu, kurumlara ve siyasi partilere güvenmediğini beyan etti. Katılımcılar, siyasi partilere 5 üzerinden 1,75 puan, siyasetçilere 1,78 puan, Meclis’e 2,06 puan, hükümete de 2,02 puan verdi.
Anketten, basın-yayın organları, din adamları, eğitimciler ve aile kurumuna daha fazla güvenildiği sonucu çıktı. Katılımcılar, basın-yayın organlarına 5 üzerinden 2,51 puan, din adamlarına 2,72 puan, eğitimcilere 3,33 puan ve aile kurumuna 4,56 puan verdi.