Dışişleri Bakanı Özdil Nami Kıbrıs Türk halkının Avrupa Birliği vizyonuna sahip olduğunu uzun yıllardan beri kanıtlamış ve bu hedefe ulaşmak için somut adımlar atmış bir halk olduğunu söyledi.
Avrupa Birliği’nin (AB) yasal ve politik düzenlemeleri ile AB Yardım Programları konularında bilgilendirmeler yaparak Kıbrıs Türk toplumunu AB’ye yakınlaştırmak amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından kurulan AB Bilgi Merkezi, bugün düzenlenen törenle hizmete girdi. Dışişleri Bakanı Özdil Nami açılışta yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ın federal bir çatı altında birleşmesi ve Avrupa Birliği için oy kullandığını hatırlatarak, bu vizyonun güçlü bir şekilde canlı olduğunun bugüne kadar gösterilen iradeyle ortada olduğunu vurguladı.
Bu vizyonun ayakta tutulmasının sadece Kıbrıs Türk halkının değil Avrupa Birliği’nin de üstüne düşen bir sorumluluk olduğunu ifade eden Nami, bu açıdan Avrupa Birliği’nin 2004 yılında Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonlara son verme kararını hayata geçirmek için artan bir tempoda projeler üretmesi ve bunu uygulamaya koymasının gerekli olduğunu söyledi. Nami, Kıbrıs Türk halkını da bu merkezi etkin şekilde kullanmaya davet etti.

AB Bilgi Merkezi, faaliyetleri, kampanyaları ve sosyal medyada aktif olarak göstereceği varlığıyla Kıbrıslı Türklerin AB hakkındaki bilgi ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak.
Bilgi Merkezi Kıbrıslı Türklere yönelik AB Mali Yardım Tüzüğü altında finanse ediliyor.

9  madde