Dışişleri Bakanı Özdil Nami bugün, Cidde’de Suudi Arabistan medyasına yönelik bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Cumhuriyeti Cidde Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen basın toplantısına, Cidde medyası yoğun ilgi gösterdi.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami düzenlenen basın toplantısında, Kıbrıs Sorunu ve müzakere sürecinin özet bir sunumunu yaptı. Bakan Nami, Kıbrıs Türk halkının her zaman Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında devam eden çözüm görüşmelerinde Federal çözümden yana olumlu ve yapıcı tavrını devam ettirmekte olduğunun altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Nami, BM, Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası camianın tam destek verdiği Annan Planı’na büyük bir çoğunlukla  “evet ” diyen Kıbrıs Türk halkının Rumların ” hayır” şeklindeki oyuna esir edilmesinin ve çeşitli izolasyonlar altında tutulmasının anlamsız ve kabul edilebilir bir durum olmadığının altını çizdi. BM Genel Sekreterleri’nin Kıbrıs Türklerine uygulanmakta olan izolasyon ve kısıtlamaların anlamsız olduğu yönünde yaptıkları çağrılara rağmen halen Kıbrıslı Türklere yönelik uygulanmakta olan ekonomik, kültürel ve sportif kısıtlamaların devam etmesinin anlaşılır bir yanı olmadığını belirtti.

Bakan Nami, Annan Planı’ndan sonra Kıbrıslı Türklerin İslam İşbirliği Teşkilatı’nda (İİT) gözlemci üye statüsünde kullanılan isminin değiştirilerek, Kıbrıs Türk Devleti’ne dönüştürülmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. İİT’ye üye devletlerin Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların kaldırılması yönünde adımlar atmasının, Kuzey Kıbrıs ile her alanda daha sıkı ilişkiler geliştirmelerinin önemine vurgu yapan Bakan Nami, bu yönde atılacak adımların adada ayrılığa değil barışa ve çözüme hizmet edeceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Nami, Cidde’de gerçekleştirdiği birçok önemli temaslarından sonra bu yönde gelişmeler olacağını umut ettiğini, özellikle İİT’nin önde  gelen  ülkelerinden  biri olan Suudi Arabistan’ın bu yönde atacağı adımların çok önemli olduğunu söyledi. Kıbrıs Türkleri’nin adada Federal bir çözüm ve barış iradesinin güçlü bir şekilde devam ettiğini belirten Bakan Nami,  Rum Lider’e bir an önce terk ettiği görüşme masasına önkoşulsuz olarak dönmesi ve süratle çözüme yönelik görüşmelere başlaması için çağrı yaptı.