Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Macaristan temsilciliği başkent Budapeşte’de geniş katılımla resmen açıldı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de KKTC temsilciliğinin açılışını, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami yaptı. Açılışa, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Azerbaycan Budapeşte Büyükelçisisi Dr. Vilayat Guliyev, Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül’ün yanı sıra Macaristan yetkililerinin de yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, açılışta yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türklerin maalesef uzun yıllardan beri insanlık dışı ambargolar ve izolasyonlar altında yaşayan bir toplum olduğunu ifade etti. Bakan Nami, Dışişleri Bakanlığı olarak Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılımı konusunda çizilen güçlü vizyon çerçevesinde dış temasları bayağı artırdıklarını kaydetti. Nami, “Bu adım Macaristan ile gittikçe artan kültürel ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine vesile olacak. Umarım bu Avrupa Birliği’ne üye ülkelere de örnek olur, böyle açılımların bizler için çok büyük anlamı ve değeri vardır” dedi.

Macaristan’ın Kıbrıslı Türkler için dost ve kardeş bir ülke olduğunu belirten Nami, ayrıca, ”Başta Sayın Türkiye Cumhuriyeti (TC) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Macar hükümetine de bu imkanı tanıdıkları için tüm Kıbrıs Türk halkı adına içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı da, yaptığı açıklamada,KKTC temsilciliğinin Budapeşte’de açılmış olmasından dolayı çok memnun olduklarını, bu adımın atılmasında Macaristan hükümetinin desteğini ve katkılarını şükranla karşıladıklarını söyledi. Fakılı, ”Bu aslında Macar tarafınında Kıbrıs sorununun çözümüne olan bir katkısıdır. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak, Türkiye olarak Kıbrıs sorununun çözümü için iyi niyetle çalışıyoruz, aynı iyi niyetin karşı taraftan da gelmesini bekliyoruz” dedi.

KKTC Budapeşte Temsilcisi Arif Altay ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak en mutlu günlerinden birisini yaşadıklarını, Macaristan’da kurumsal olarak oluşturulan temsilciliği faaliyete geçirdiklerini söyledi. Altay, ”Tabii bu konuda Macar hükümet yetkililerine gösterdikleri anlayış, destek ve işbirliği için çok teşekkür ediyorum. Ümit ederiz ilerideki günlerde Macaristan’la Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında eğitim, ekonomi, turizm ve kültürel alanlarda işbirliği kurarak bunları geliştirme fırsatı olur” dedi.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, dün, Macaristan ziyareti çerçevesinde çeşitli temaslarda da bulundu.

Bakan Nami bu çerçevede, Macaristan Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Zsolt Csenger-Zalan, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Devlet Sekreteri Istivan Ijgyarto ile biraraya geldi.

Bakan Nami, ayrıca, Macaristan Dış Ticaret Müsteşarlığı CEO’su György Kerekes ve ekibi ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakan Nami, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, ülkemiz turizminin, önemli ve gelişmekte olan bir sektör olduğunu, otellerimizin yatak kapasitesinin 20.000’i aştığını ve 6 yıldızlı otellerin hizmete girip dünyanın her yerinden müşterilere hizmet verdiğini söyledi. Bakan Nami, yatırım için, yabancı girişimcilerin kabul gördüğünü ve hükümetimiz tarafından uygun vergilerle teşvik edildiğini de belirtti.

Kuzey Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de bir yüksek eğitim merkezi olduğunu vurgulayan Nami, dünyanın çeşitli yerlerinden yaklaşık 60.000 öğrencinin ülkemizde eğitim almakta olduğunu söyledi. Nami, üniversitelerimiz ve Yükseköğretim kurumlarının, birçok uluslararası kuruma akredite olduğunu vurguladı.

Nami, potansiyel işadamlarını Kuzey Kıbrıs’a gelmeye ve bu genişleyen sektörün bir parçası olmaya davet etti.

Dışişleri Bakanı Nami, bugün ayrıca, Macaristan’da ticaret yapan Türk ve Macar İşadamları ile çalışma kahvaltısında biraraya gelerek KKTC’deki iş imkânları ve Kıbrıs konusu ele alındı. Çalışma toplantısına yirmiye yakın işadamı, T.C. Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı ve KKTC Budapeşte Temsilcisi Arif Altay katıldı.  Türk ve Macar İşadamlari Başkanı Suat Karakuş, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’ye günün anısına bir plaket takdim etti.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, daha sonra, Magyar Nemzet Gazetesi Dış Politika Muhabiri Levente Sitkei ile bir mülakat gerçekleştirdi.

MACARISTAN ULUSAL MECLISI DISISLERI KOMISYONU BIRINCI BASKAN YARDIMCISI ZSOLT CSENGER-ZALAN 16.10.2014MACARISTAN DISISLERI VE DIS TICARET BAKANLIGI DEVLET SEKRETERI ISTVAN IJGYARTO TC BUDAPESTE BE SAKIR FAKILLI TARAFINDAN VERILEN YEMEK 16.10.2014  NAMI-MACARISTAN DISISLERI VE DIS TICARET BAKANLIGI DEVLET SEKRETERI ISTVAN IJGYARTO16.10.2014  MACARISTAN DIS TICARET MUSTESARLIGI CEO.SU GYÖRGY KEREKES 16.10.2014  NAMI-TURK-MACAR ISADAMLARI ILE KAHVALTILI TOPLANTI 17.10.2014  NAMI-MAGYAR NEMZET GAZETESI DIS POLITIKA MUHABIRI LEVENTE SITKEI ILE MULAKAT 17.10.2014