Enformasyon Logo

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig, Kıbrıs’ın bir yol ayrımında olduğunu söyledi. Koenig, “Kıbrıslılar yollarını seçmek zorundadır. Ya statükoyu seçecek, ya ilişkilerini artıracak, ya da daha da yabancılaşarak, çözümden uzaklaşacakları yolu seçecek” dedi.

Koenig, Sürdürülebilir Barış ve Demokratik Kalkınma Merkezi’nin (SeeD) düzenlediği “Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar Birbirlerinden Uzaklaşıyor: Yeni Bir Adım Atmanın Zamanı Geldi Mi?” başlıklı açık oturumun açılışında konuşma yaptı.

ABD Elçiliği’nden verilen bilgiye göre, John Koenig konuşmasında, SeeD’in gerçekleştirdiği “Toplumsal Yakınlaşma ve Uzlaşma (SCORE) Endeksi” araştırma sonuçlarının açık bir şekilde Kıbrıs’ın bir dönüm noktasında olduğunu ve adada cesaret gösterilmesine ihtiyaç olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Göreve başladığı 2012 sonbaharında adada umudun hakim olduğunu  söyleyen Koenig, süreçte yaşanan iniş-çıkışların müzakere sürecini günümüzdeki noktaya getireceğini kimsenin öngöremediğini belirtti. Kıbrıs çözüm müzakerelerinde uzlaşı beklentisini etkileyen kayda değer çok sayıda olay meydana geldiğini kaydeden Koenig, “Bunlar arasında, ekonomik kriz, Ortak Açıklama ve müzakerelerin son aylarda geçtiği kayalıklı yol da bulunuyor” dedi.

Koenig, Ortak Açıklama’nın imzalandığı Şubat 2014’deki  gayretin, 1yıl içinde yok olmasına  izin verildiğini söyledi.