Enformasyon Logo

BM Güvenlik Konseyi Başkanı ve Yeni Zelanda Daimi Temsilcisi Gerard Van Bohemen Konsey, Özel Danışman Eide’ye ve sürece bütünüyle destektir. Süreci desteklemeye ve tarafları cesaretlendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile Kıbrıs Özel Temsilcisi Buttenheim, New York’ta Güvenlik Konseyi üyelerine Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili son gelişmeleri anlattı.
BM Güvenlik Konseyi Başkanı ve Yeni Zelanda Daimi Temsilcisi Gerard Van Bohemen ile Eide ve Buttenheim, brifing sonrası basına açıklamalarda bulundu.
Van Bohemen bilgilendirme ile ilgili yaptığı açıklamadan memnun olduğunu söyledi.
Van Bohemen “Eide ve Buttenheim bizlere harika bir brifing verdi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz, zevkle dinledik. Eide’nin adada bir çözüm konusunda oldukça umutlu olduğunu, müzakere havasının iyi olduğunu söyledi” dedi.
Van Bohemen “Ancak gördüğüm kadarıyla ilerideki süreçte bazı zorluklar yaşanabilir. Ama konsey olarak biz, liderlerin bu zorlukları açmak için istekli olduklarını gözlemliyoruz. Konsey, Özel Danışman Eide’ye ve sürece bütünüyle destektir. Süreci desteklemeye ve tarafları cesaretlendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Eide ise, oldukça olumlu bir bilgilendirme olduğunu ve konseyin Kıbrıs sorununun çözümüne güçlü destek verdiğini söyledi.
Espen Barth Eide, “Açıkçası bizlere verilen bu cesaret verici destekten sonra adaya dönüp, önümüzdeki pazartesi yapılacak liderler zirvesine katılmayı iple çekiyorum” dedi.
Sürecin takvimlendirilmesi ile ilgili bir soru üzerine Eide, konuya ilgili bir girişimin olmadığını, her hangi bir zaman limitinin konuşulmadığını belirtti.